Czy istnieją tanie domy na sprzedaż?

Na zawarte z tytule tego wpisu pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Intuicja podpowiada, że jakość wykonania taniego domu może pozostawiać wiele do życzenia, a z kolei wiedza o dzisiejszych możliwościach technologicznych sugeruje, że ekonomizacja budowy jest możliwa. Przyjrzyjmy się bliżej tym kwestiom.

Za co płacisz, kupując dom

W artykule Koszty budowy domu szeregowego od A do Z przedstawialiśmy, co wchodzi w koszty budowy domu na poszczególnych etapach. Są to oczywiście materiały budowlane i wynagrodzenie ekipy budowlanej. Tu nie ma na czym oszczędzać, bo później będziemy reklamować. Oczywiście w sposób pośredni płacimy też za okolicę, dostęp do infrastruktury, mediów.

Tani dom to optymalizacja kosztów eksploatacji

Wydaje się zatem, że tanim domem szeregowym nazwiemy po prostu ten, który będzie niedrogi w utrzymaniu – piszemy o tym w artykule 2 trendy charakteryzujące nowe domy na sprzedaż. Tekst ten poświęciliśmy tematowi domów energooszczędnych i pasywnych.

Szeregówka w mieście – taniej niż dom, taniej niż mieszkanie

Dobrym pomysłem na tani dom w mieście są szeregówki, czyli domy połączone ścianami bocznymi, usytuowane w ciągu, najczęściej wzdłuż ulicy. Są ona atrakcyjne ze względu na:

  • swoje usytuowanie – znajdują się na ogół na obrzeżach miast lub w samych miastach, a więc ich mieszkańcy nie tracą czasu i funduszy na dojazdy,
  • możliwość oszczędzenia na kosztach ogrzewania, co wynika z samej budowy domu,
  • własny ogród za domem.

Poza tym, odznaczają się nowoczesnymi rozwiązaniami estetycznymi i funkcjonalnymi, o których piszemy w artykule Jak wyglądają nowoczesne szeregówki. Projekty szeregówek pozwalają dziś na subtelne indywidualizacje wyglądu budynku i własnej przestrzeni – o tym z kolei piszemy we wpisie Krótki przegląd projektów domów szeregowych.

Tani dom na wyciągnięcie ręki

To, jak wieki wybór daje nam dziś dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości, sprawia, że możemy faktycznie dopasować dom szeregowy do sowich możliwości finansowych, czy wybrać taki, który dla nas będzie tani. Wpływ na to ma:

  • lokalizacja,
  • wielkość domu,
  • rodzaj projektu – klasyczny, energooszczędny, pasywny,
  • typ budownictwa – wolnostojący, szeregowy.

„Tani dom” to określenie bardzo względne i wymaga doprecyzowania adekwatnego do naszej sytuacji. Pewne jest jedno – domy, które tak właśnie możemy określić, istnieją – świadczy o tym niesłabnący ruch w sektorze developerskim.