Krótki przegląd projektów domów szeregowych

Wszyscy znamy połączone w szeregi domy usytuowane wzdłuż ulicy. Takie widoki charakterystyczne dla zachodnich miast coraz częściej spotykamy u nas. Wynika to z tego, że szeregówki umożliwiają maksymalne wykorzystanie niewielkiej, najczęściej wąskiej, przestrzeni. Zobaczmy, jak dziś wyglądają projekty szeregówek.

Krótka historia domów szeregowych

Można powiedzieć, że szeregówki wywodzą się z anglosaskich krajów, w których budowane były w stylu wiktoriańskim. W Europie spopularyzowały się po wojnie, a obecnie ich projekty wykorzystywane są do tworzenia prestiżowych dzielnic w atrakcyjnej okolicy miejskich obrzeży – te niewielkie przecież domki przypominają rezydencje – doskonale skomunikowanych z miastem za sprawą dobrze rozwiniętej i świetnie wkomponowanej w krajobraz osiedla, infrastruktury.

Co obejmuje projekt domu szeregowego

Można powiedzieć, że dobrze zaprojektowana szeregówka składa się z trzech zintegrowanych elementów:

  • domu, czyli części mieszkalnej z wyraźnym, funkcjonalnym podziałem na część dzienną i sypialnianą. Mamy tu do wyboru projekty jedno i dwukondygnacyjne z poddaszem lub bez,
  • garażu, najczęściej w podpiwniczeniu, z którego łatwo dostać się domu; tu z kolei możemy wybrać garaż jedno- lub dwustanowiskowy,
  • ogrodu, będącego odgrodzoną od sąsiadów i ulicy zieloną przestrzenią za domem.

Od frontu, za furtką, znajduje się przestrzeń półprywatna – mamy tu podjazd, chodnik i trawnik przed domem. O wizualnych aspektach projektów domów szeregowych piszmy w innym miejscu naszym firmowym blogu w artykule Jak wyglądają nowoczesne szeregówki.

Projekty domów szeregowych dopasowane do preferencji właścicieli

Szeregówki budowane są tak, by odpowiadały gustom różnych grup przyszłych właścicieli. Znajdziemy tu więc:

  • ekologiczne – zaprojektowane i zbudowane tak, by były przyjazne dla środowiska,
  • energooszczędne – wykorzystujące innowacje technologiczne, które minimalizują straty ciepła,
  • pasywne – stworzone tak, by maksymalnie wykorzystać i poprawić parametry budynku.

Dwie ostatnie opcje są stworzone dla szeregówek, ponieważ ze względu na swoją zwartą budowę i nieduże kształty mają one spory potencjał kumulowania ciepła. Więcej o tego typu rozwiązaniach przeczytać można w tekście 2 trendy charakteryzujące nowe domy na sprzedaż.

Szeregówki mogą być… oryginalne

Wydawać by się mogło, że projekt zabudowy szeregowej jest zestandaryzowany pod względem architektonicznym, co wiąże się z monotonią. Jednak projektanci mogą nam zostawić pewną swobodę różnicowania poszczególnych segmentów poprzez:

  • wybór tynków na elewacji,
  • wybór stopniowanych odcieni farb.

Poza tym spotkamy na rynku projekty nowoczesne, klasyczne, awangardowe i futurystyczne.

Mocne strony domów szeregowych

Dzięki dobremu projektowi szeregówka zyska wiele pozytywów. Poznasz je, czytając inne nasze wpisy: 10 zalet domów szeregowych, cz. 1: estetyka, 10 zalet domów szeregowych, cz. 2: ekonomia.