Mieszkania w szeregówkach – jak można je urządzić

W kontekście przeprowadzki do szeregówki jedną z najważniejszych rzeczy dla nowego mieszkańca jest aranżacja pomieszczeń. Domy te mają czasami specyficzną konstrukcję, która może zostać w tym celu wykorzystana. W ostatnich latach obserwujemy również trend do zakupu mieszkań w szeregówkach mających niewielki metraż – bardzo popularne są domy 60 – 70 metrowe. Taka przestrzeń również w tym względzie może stanowić pewne wyzwanie.

Przestrzeń i układ pomieszczeń w szeregówkach

Najczęściej wnętrza mieszkalne rozłożone są na dwóch poziomach. Oznacza to, że w mieszkaniach w szeregówkach są schody prowadzące na piętro, które zajmują pewną ilość miejsca. Oczywiście mogą one stanowić ozdobę salonu na parterze, jednak wpływają na ograniczenie przestrzeni użytkowej.

W takich wypadkach zwykło się stosować niewielkie zabiegi w aranżacji wnętrz w postaci stosowania choćby jasnych kolorów, które optycznie powiększają pomieszczenie. Dlatego też właśnie najczęściej szeregówki mają na dole otwartą kuchnię, która łączy się z dużym salonem – by nie zabierać miejsca wstawianiem dodatkowych ścian. Wydzielona i zamknięta jest jedynie łazienka.

Natomiast na piętrze zwykle znajdują się sypialnie oraz druga łazienka, nieraz także garderoba. Pomieszczenia te są już wydzielone i zazwyczaj można w nich urządzić: rzeczywistą sypialnię, pracownię czy gabinet. Zależnie od metrażu uwzględnia się w nich również pokoje gościnne. Jest to zawsze przestrzeń urządzona w większym stopniu indywidualnie w porównaniu do parteru.

układanie plytek w szeregówce

Aranżacja pomieszczeń w niewielkich szeregówkach

Nawiązując do mieszkań w szeregówkach niewielkich rozmiarów, można skupić się na tym, jak zwiększyć wrażenie przestronności wnętrz. W tym celu stosuje się oszczędne w detalach style urządzania wnętrz.

Należą do nich:

  • industrialny (loftowy) – często łączący ze sobą metal i szkło; przywodzi na myśl ciężką pracę połączoną z artystycznymi dziełami; poza szkłem i metalem wykorzystuje się w nim również akcenty drewniane, a charakterystyczne dla tego stylu są ozdoby postarzane;
  • skandynawski – pełen jasnych kolorów oraz drewnianych ozdób i dodatków, które mają tworzyć funkcjonalne wnętrza; stosowane materiały poza drewnem to również surowce naturalne: bawełna, wełna, len;
  • nowoczesny – pełen geometrycznych, prostych i niezakłóconych bibelotami kształtów, stawiający na minimalizm i przestrzeń; wśród materiałów najczęściej spotkasz elementy drewna, szkła, skór, metali i tworzyw sztucznych, które łącznie tworzą nieobciążające konstrukcje;
  • minimalistyczny – jest ograniczony do niezbędnych przedmiotów; skupiony na zapewnieniu wygody bez upiększeń; wykorzystuje się w nim dobre oświetlenie połączone z geometrycznym wzornictwem i łagodnymi barwami.

Osoby zainteresowane innymi stylami mogą również sprawdzić, jak wygląda styl klasyczny, prowansalski, romantyczny, kolonialny i art deco. To ciekawe źródła inspiracji w prostym urządzaniu wnętrz.

Jaki styl wykończenia mieszkań w szeregówkach wybierają Polacy

Z naszego doświadczenia deweloperskiego wynika, że w ostatnich latach mieszkania w szeregówkach aranżowane są najczęściej w stylu skandynawskim lub loftowym. W pewnym stopniu oba style jeszcze są dla wielu osób nowością, zwłaszcza w pierwotnej formie, która nie jest mieszanką różnych trendów we wszechobecnej eklektyce. Jest w tym jednak pewien głębszy zamysł.

Gdyby zwrócić uwagę na mieszkania w szeregówkach o małym metrażu, style te rzeczywiście najlepiej się w nie wpisują. Dają lekkość, jasność, nie zabierają i nie zasłaniają przestrzeni. Jak to więc zwykle bywa, potrzeba wspiera inicjatywę twórczą i znajduje dla niej najlepsze rozwiązania.