Mieszkania w zabudowie szeregowej – jak ocenić ich walory

Rynek deweloperski coraz częściej proponuje mieszkania w zabudowie szeregowej. Cieszą się one popularnością, ponieważ nadal są tańsze od domów jednorodzinnych, a przy tym pozwalają poczuć się jak w domu. Standardem są konstrukcje z własnym ogródkiem, garażem, zazwyczaj też szeregówki mają jedno lub dwa piętra nad parterem. Wyraźnie więc wzrasta przestrzeń użytkowa, gdy porównamy ją z tą w mieszkaniach, w bloku. I właśnie mieszkańcy blokowisk najchętniej zamieniają mieszkania na mieszkania w zabudowie szeregowej. Jak jednak wybrać dobrze?

Ważne cechy położenia mieszkań w zabudowie szeregowej

Niektóre oferty szeregówek są naprawdę ciekawe. Kompleks domów w pięknym miejscu zwraca uwagę, ponieważ osiedla z mieszkaniami w zabudowie szeregowej zazwyczaj mają swoją infrastrukturę, która wpływa na komfort mieszkańców. Najczęściej są to parki, sklepy, place zabaw, pobliskie kina.

Deweloperzy zwracają na to uwagę podobnie jak Klienci. Istnieją pewne niepisane zasady wyboru działek pod inwestycję.

Nie wybiera się działek:

  • nadmiernie oddalonych od zamieszkanych osiedli,
  • bez drogi dojazdowej,
  • usytuowanych wzdłuż cieków wodnych,
  • położonych w pobliżu lasu,
  • objętych szczególną ochroną, na których nie można z tego powodu otrzymać zgody na budowę.

Natomiast działki dobre zarówno z punktu widzenia dewelopera, jak i potencjalnego lokatora mieszkań w zabudowie szeregowej, wyróżniają się:

  • brakiem powyższych niedogodności,
  • odpowiednim ułożeniem i powierzchnią działki, która zapewni miejsce na ogródek oraz na garaż,
  • dostępnością mediów w pobliżu planowanego osiedla: wodociągowych, gazowych, elektrycznych, przy czym wystarczy, że będą dochodzić do działki (działka nie musi być uzbrojona).

Przy powyższym istotny jest również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, co stanowi ważną informację dla deweloperów. Musi on uwzględniać możliwość budowy określonego typu obiektów.

marzenie o domu w zabudowie szeregowej

Równie istotny jest projekt domów

Na bardzo wczesnym etapie zainteresowany zakupem Klient może, poza działką, zapoznać się również z projektem mieszkań w zabudowie szeregowej, a także planowaną datą ich powstania. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, czy rozplanowanie pomieszczeń jest odpowiednie. Szeregówki to specyficzny rodzaj budynków – wykorzystuje się w nich wąską przestrzeń i dlatego najczęściej mają dwa poziomy.

Jednak dużą część ich przestrzeni dziennej zajmują schody. Warto w takim wypadku zwrócić na nie uwagę na ich usytuowanie, a także na pozostałą wolną część pomieszczenia na parterze. Projekty takich mieszkań bywają bardzo różne i nie wszystkie mogą spełniać wygórowane nieraz oczekiwania.

Jakie są cechy szeregówek nagradzanych za granicą

Tutaj wspomnieć można o tym, jak wyglądają szeregówki, które za granicą otrzymują liczne nagrody, a tym samym są wzorcowe. Wywodzą się one z Londynu, z projektu grupy architektów Alison Brooks.

Mają następujące cechy:

  • niewielki podjazd przed domem na samochód;
  • spadziste, lecz nie łamane dachy, co nadaje im architektonicznej świeżości;
  • balkony w tylnej części osłonięte wysokimi cegłami, by zapewnić intymność;
  • są bardzo dobrze oszklone – wiele okien na każdej ze ścian;
  • nie przylegają do siebie częściami mieszkalnymi; domy są oddzielone garażami, co daje możliwość montowania wspomnianych już dodatkowych okien bocznych; oczywiście wiąże się to również z innymi zaletami, jak choćby rzeczywistym oddzieleniem od sąsiada; jedynie energooszczędność w takim przypadku jest niższa;
  • łącznie z parterem trzy poziomy;
  • ciekawe połączenie niespotykanego, grafitowego koloru z drewnianymi elementami;
  • oraz nietuzinkowy, trapezowy, geometryczny kształt.

Niemniej jednak londyńskie domy pozbawione są ogródków na tyłach, które występują niemal we wszystkich mieszkaniach w zabudowie szeregowej w Polsce. Dla nas ogródki takie mają szczególne znaczenie, dla Anglików niekoniecznie. Jak widać, w odbiorze szeregówek znaczenie mogą mieć również uwarunkowania kulturowe.