Nowe szeregówki, cz. 1: w stanie deweloperskim

Strona główna » Blog » Nowe szeregówki, cz. 1: w stanie deweloperskim

Nowe szeregówki, cz. 1: w stanie deweloperskim

2018-04-25T08:59:00+00:00 25/04/2018|

Szeregówki z naszej oferty są nowymi domami – co to oznacza dla naszych Klientów? Tego dowiecie się dalszej lektury.

Nowa szeregówka, czyli jaka

W krajach zachodnich na pierwotnym rynku nieruchomości preferowane są domy wykończone pod klucz. Tymczasem u nas 90% takich zakupów to lokale w stanie deweloperskim. Na pierwszy rzut okna taki wybór sprawia wrażenie atrakcyjniejszego finansowo – szacunkowo nawet o czterdzieści tysięcy. Trzeba jednak pamiętać, że w stanie deweloperskim nie da się mieszkać i przed właścicielem całkiem długa droga do wprowadzenia się do nowego lokum. Z drugiej strony jest to opcja idealna dla tych, którym zależy na maksymalnej swobodzie przy aranżowaniu wnętrza – pozwala bowiem na dużą kreatywność.

W tej części artykułu piszemy o tym, co z perspektywy właściciela oznacza zakup nowej szeregówki w stanie deweloperskim.

Nasze standardy deweloperskie

Zacznijmy od definicji. Stan deweloperski nie jest bowiem pojęciem jednoznacznym, a najczęściej definiowanym w konkretnych umowach sprzedaży, co w praktyce oznacza, że stan deweloperski w Białymstoku może być inny niż w Warszawie, a nawet różnych w dwóch dzielnicach tego samego miasta. Warto zawsze sprawdzić w załącznikach do umowy, jakie prace zostaną wykonane w budynku, który odbieramy w stanie deweloperskim. W pewnym przybliżeniu możemy uznać, że taka szeregówka będzie lokalem przygotowanym do tego, by rozpocząć w nim prace wykończeniowe.

Jak z zewnątrz wygląda nowa szeregówka

Nowa szeregówka od dewelopera będzie budynkiem:

  • z gotową elewacją z ociepleniem,
  • z zewnętrznymi parapetami,
  • z oknami,
  • z drzwiami wejściowymi,
  • z zagospodarowaną przestrzenią zieloną wokół, przed i za domem,
  • ogrodzeniem ogrodu.

Poza tym, osiedle w zabudowie szeregowej będzie miało drogę dojazdową i przygotowane miejsca parkingowe.

Więcej o tym, jak projektowana jest zabudowa szeregowa można przeczytać w innym miejscu na naszym firmowym blogu – Krótki przegląd projektów domów szeregowych.

Nowa szeregówka od środka

Wewnątrz natomiast możemy spodziewać się:

  • doprowadzonych przyłączy instalacyjnych: elektrycznych (z gniazdkami), grzewczych (z grzejnikami), wentylacyjnych, wodno-kanalizacyjnych,
  • ścian w zależności od zapisu w umowie – pokrytych wyłącznie tynkami, pokrytych gładzią lub już pomalowanych jedną warstwą białej farby, przygotowanych do dalszego malowania,
  • wylewki podłogowej, przygotowanej do dalszych prac,
  • ocieplonego poddasza i dachu.

Warto sprawdzić, czy w umowie będą ujęte balustrady do schodów w budynkach piętrowych.

Poza standardową ofertą pojawiają się także ustalenia określane jako podwyższony standard lub pakiet rozszerzony (stan bardziej zbliżony do wykończonego). Ponadto można negocjować indywidualne warunki, jeśli zależy nam, by drzwi były antywłamaniowe, a w oknach znajdowały się wybrane przez nas rolety.

O tym, jak z zewnątrz i od wewnątrz prezentują się nasze domy, piszemy w tekście Jak wyglądają nowoczesne szeregówki.

Alternatywa dla stanu deweloperskiego

Z tego opisu wynika, że przed właścicielem nowej szeregówki w stanie deweloperskim jeszcze wiele do zrobienia. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy mówimy o szeregówkach wykończonych – piszemy o tym w artykule Nowe szeregówki, cz. 2: pod klucz.