Wiele osób planujących budowę własnych czterech ścian, bierze pod uwagę zamieszkanie w szeregówce. Jedni uważają to rozwiązanie za zadowalające i optymalne, podczas gdy drudzy nawet nie biorą go pod uwagę w swoich zamierzeniach. Co człowiek to opinia, dlatego też każdy musi podjąć w tym względzie przemyślaną, osobistą decyzję. Aby było Ci łatwiej dokonać ostatecznego wyboru, przygotowaliśmy szczegółowe omówienie wad oraz zalet rozwiązania budowlanego jakim są domy szeregowe.
Czym są szeregówki?
Gwoli oszczędzenia powierzchni, w obrębie zatłoczonych miast tworzy się projekty domów zakładające wykorzystanie możliwie najmniejszej ilości miejsca. Jednym ze sposobów na ograniczenie przestrzeni zajmowanej przez budynki jest połączenie ich w szereg poprzez zetknięcie bocznymi ścianami. W efekcie, głównie w dużych miastach, powstają całe osiedla domów szeregowych, zwanych także szeregówkami. Jeden rząd budynków zazwyczaj liczy od dwóch do dziesięciu jednostek, niemniej jednak zdarzają się odstępstwa od tej reguły.
Zalety domów szeregowych
Głównym plusem zamieszkania w domu w zabudowie szeregowej są niższe koszty inwestycji. Dzięki budowie na mniejszej działce oraz we wspólnocie z przyszłymi sąsiadami można oszczędzić znaczną ilość pieniędzy. Poza tym, developerzy zajmujący się tworzeniem osiedli szeregowych często ustalają z dostawcami niższe, atrakcyjne ceny surowców, których nie można byłoby osiągnąć na rynku detalicznym. Należy liczyć się z tym, że wiele wydatków – na przykład związanych z uzbrojeniem terenu oraz doprowadzeniem przyłączy – nie będzie różniło się od tych ponoszonych w przypadku samodzielnej budowy. Oszczędzić można natomiast nie tylko na budowie szeregówki, lecz także na jej eksploatacji. Wiele kosztów tego typu rozkłada się na kilka rodzin lub nawet na wszystkich mieszkańców wspólnoty.
Co więcej, zabudowania szeregowe są znacznie bezpieczniejsze od pojedynczych domów. Złodzieje oraz wandale unikają takich lokalizacji ze względu na bliskość sąsiadów.
Wady domów szeregowych
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, iż wad szeregówek jest znacznie więcej niż ich zalet. Minusy zamieszkania w tego typu wspólnocie dla większości osób nie stanowią problemu nie do przeskoczenia.
Pierwszą wadą domu w zabudowie szeregowej jest pozorny brak wpływu na jakość wykonania budynku. Warto jednak pamiętać, że to Ty wybierasz firmę developerską, z którą rozpoczniesz współpracę. Warto postawić więc na solidne przedsiębiorstwo, które cieszy się dobrą opinią, a z pewnością pozytywnie odbije się na jakości prac.
Kolejna wada rozwiązań tego typu dotyczy aspektu wizualnego. Projekty szeregówek zazwyczaj są jednolite, co uniemożliwia właścicielom pojedynczego segmentu podjęcie jakichkolwiek decyzji w kwestii wyglądu ich domu. Niektórzy uważają tę kwestię za zaletę, dostrzegając w zabudowaniach szeregowych tak pożądany estetyzm oraz minimalizm.
Dodatkowo, wielu ludzi nie może znieść świadomości bezustannej bliskości sąsiadów – tym bardziej, gdy zachowują się oni w nieodpowiedni sposób. Decydując się na budowę domu jednorodzinnego pragniemy wolności, której nie mogą zaznać w pełni mieszkańcy szeregówek.
Wierzymy, że dzięki analizie faktów przedstawionych w niniejszym artykule będzie Ci łatwiej podjąć decyzję w kwestii wyboru swojego przyszłego domu. Wygląda na to, że zalety zamieszkania w domu szeregowym znacznie przewyższają wady tego rozwiązania. Pamiętaj jednak, że ostateczny wybór należy do Ciebie!
Warto przeczytać również: Uczciwy i zaufany developer. Na co zwracać uwagę wybierając firmę developerską?