Uczciwy i zaufany developer. Na co zwracać uwagę wybierając firmę developerską?

Kupno mieszkania lub też domu szeregowego może być sporym wyzwaniem dla ludzi zupełnie nie znających się na budownictwie oraz nieruchomościach. Z pewnością każdy marzy o własnym lokum, nie każdy jednak wie, jak wielki wpływ na jego jakość ma developer.

Szukaj opinii by sprawdzić, czy firma developerska jest uczciwa

Niestety, nie zawsze zdarzy się tak, że trafimy na uczciwe przedsiębiorstwo. Niejednokrotnie firma developerska zrobi wszystko, aby sprzedać domy nabywcom, a dopiero później martwi się o możliwe, przyszłe problemy. Niestety taka jest rzeczywistość, z resztą pewnie niejednokrotnie słyszeliście o nabywcach nieruchomości, którzy zapłacili za swoje domy lub mieszkania, a te nie zdążyły powstać.

Nabywcy nieruchomości zostali bez pieniędzy i bez dachu nad głową, a developer w takiej sytuacji najczęściej rozpływa się w powietrzu. Wiedza o takich nieuczciwych przedsiębiorstwach jest niezbędna do tego, aby bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom szeregowy. Warto prześledzić blogi tematyczne oraz zasięgnąć opinii u znajomych lub też na forach internetowych w poszukiwaniu przekrętów.

Odwiedź plac budowy nim zdecydujesz, że developer jest w pełni godny zaufania

Po wpłaceniu kaucji, aby zarezerwować dom szeregowy, pod żadnym pozorem nie spiesz się ze spłatą całej sumy. Przed takim krokiem poświęć chwilę, aby dostać się na plac budowy. Wtedy dokładnie ocenisz, czy pracownicy budowlani wykonują należycie swoje zadanie.

Możesz także sprawdzić, czy na miejscu znajdują się potrzebne materiały budowlane oraz maszyny. Jeżeli na placu budowy nic się nie dzieje, to znaczy, że albo inwestorowi nie spieszy się by ukończyć inwestycję, albo też zaistniały pewne komplikacje o których warto wiedzieć wcześniej.

Sprawdź, jak atrakcyjna jest oferta, która przygotował developer

Jeżeli procent sprzedanych mieszkań jest stosunkowo niski do stopnia ukończenia inwestycji, to znak, że oferta jest prawdopodobnie nieatrakcyjna. Najłatwiejszym sposobem, aby sprawdzić to, czy cena spełnia oczekiwania rynku, jest po prostu sprawdzenie, jak szybko udało się firmie developerskiej sprzedać mieszkania. Jeżeli developer nie może poradzić sobie ze sprzedażą pomimo upływającego czasu, to znaczy, że jakość budynku jest o wiele niższa niż jego cena.

Umowa, którą oferuje developer

W umowie zawartej z developerem powinien znajdować się punkt mówiący o tym, jakie kary pieniężne poniesie inwestor w razie niedotrzymania terminu ukończenia budowli. Jeżeli takiego zapisu w umowie zabraknie, może się zdarzyć tak, że budowa będzie ciągnąć się w nieskończoność. Firma developerska po zainkasowaniu pieniędzy od nabywców, rozpocznie nową inwestycję, a tą istniejącą – potraktuje po omacku.

Lepsze firmy developerskie z doświadczeniem

Warto także sprawdzić, czy budynek w którym znajduje się twoje mieszkanie lub twój parcel nie jest przypadkiem pierwszą inwestycją developera. Oczywiście, brak posiadanego doświadczenia nie zawsze musi źle świadczyć o przedsiębiorstwie.

Niezaprzeczalnie, doświadczenie pozwala uniknąć wielu problemów, a także poradzić sobie znacznie sprawniej i szybciej z zaistniałymi komplikacjami. Początkująca firma developerska, nawet pomimo szczerych chęci, może nie dotrzymać terminu ukończenia budowy. Nie będzie w stanie oszacować wszystkich zagrożeń oraz problemów, jakie wynikną przy realizacji projektu.

Warto przeczytać także: Jakie są projekty domów szeregowych? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?