6 zalet nowych szeregówek w Białymstoku

Trudno opisać szeregówki inaczej niż poprzez ich ułożenie – są to niejako domy jednorodzinne przylegające dwiema zewnętrznymi ścianami do innych, sąsiednich. Mieszkańcy mają więc wewnątrz swobodę i metraż cechujący domy jednorodzinne, a z boku sąsiadów – stąd też nieco łatwiej oswoić się w szeregówce lokatorom, którzy opuścili mieszkania w blokach. Warto jednak opisać podstawowe zalety tego typu budownictwa, na przykładzie nowych szeregówek. W Białymstoku bowiem inwestycji developerskich tego typu stale przybywa.

Nowe szeregówki – zalety i… zalety

Niegdyś szeregówki budowano rzadko. Zazwyczaj były to tzw. bliźniaki, czyli właściwie jeden budynek podzielony na pół. Dopiero w latach 80. rozpowszechniła się idea budowania rzeczywistych szeregów – dłuższych, zawierających rząd większej ilości mieszkań, nierzadko liczonych nawet do kilkudziesięciu. Tak też jest obecnie, a bliźniaki traktuje się właściwie jak dom jednorodzinny, choć specyficzny.

Nowe szeregówki buduje się wykorzystując wszelkie ulepszenia architektoniczne oraz przestrzeń otaczającą budynek, lecz oczywiście ich standard bywa różny. Pomijając go jednak i wymieniając wszystkie zalety, jakie szeregówki mogą posiadać, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

  1. Szeregówki niewiele różnią się od domu jednorodzinnego i właściwie tylko dwie cechy odróżniają je od domu wolnostojącego: fakt, że czasami można przez ściany słyszeć sąsiadów oraz to, iż nie posiadają podobnej przestrzeni zewnętrznej. Przy powyższym jednak wewnątrz nie odbiegają pod typowego domu jednorodzinnego.
  2. Często są budowane w centrach miast – wobec tego można mieć komfort zamieszkiwania w domu jednorodzinnym w dużej aglomeracji.
  3. Przy punkcie drugim zwraca również uwagę to, iż nie tylko można mieszkać w domu w centrum miasta, lecz również można mieć przy nim własny ogród – nierzadko szeregówki posiadają wydzieloną część, w której do każdego mieszkania jest wydzielona i ogrodzona część otwarta. To miejsce, aby wypoczywać, zainstalować niewielki basen, grilla, jak również uprawiać owoce i warzywa czy ogród kwiatowy, zgodnie z własnymi preferencjami.
  4. Cena szeregowca jest zdecydowanie niższa, niż domu wolnostojącego. Ma to znaczenie szczególnie dla osób, które nie chcą opuszczać miasta – za takie rozwiązanie zapłacą znacznie mniej.
  5. Wiele szeregówek stawianych jest w ilości, która sprawia, że tworzą niewielkie osiedla. Posiadają one wtedy wiele udogodnień właściwych osiedlom, jak: plac zabaw dla dzieci, niewielką sieć sklepów, wspólną część wypoczynkową itp.
  6. Dodatkowe piętro – co z pewnością w odróżnieniu od mieszkania w bloku jest dodatkowym atutem. Szeregówki zazwyczaj posiadają powierzchnię znacznie większą od mieszkań w blokowiskach, a zajmuje ona dodatkowe piętro. Dzięki temu można uzyskać większą prywatność i intymność na co dzień.

Szeregówki zdecydowanie są alternatywą dla mieszkań w mieście, a rozważenie za i przeciw zazwyczaj skłania ku ich wyborowi.

Nowe szeregówki - wnętrze kuchni Białystok

Nowe szeregówki w Białymstoku – europejskie standardy

W Białymstoku powstają nowe szeregówki z inicjatywy kilku developerów. Budowane są zgodnie z nowoczesnymi projektami architektonicznymi zapewniającymi wysoką funkcjonalność pomieszczeń i terenu przyległego do domów. Właściwie można by rzec, że spełniają wszystkie wyróżnione wyżej zalety. Klient jednak może to sam ocenić i zapoznać się zarówno z projektem budowlanym – w przypadku inwestycji planowanych, jak i dokładnie sprawdzić ofertę w miejscach, gdzie nowe szeregówki zostały już postawione. Przy tak poważnej decyzji warto sprawdzić wszystkie aspekty.

Warto przeczytać także: Popularne domy szeregowe na sprzedaż