Co lepsze? Domki szeregowe czy mieszkania?

Z pewnością wielu z was znajduje się obecnie w sytuacji, kiedy to wypadałoby założyć własne gniazdo oraz znaleźć swoje miejsce na ziemi. Młode małżeństwa niezmiennie od lat stają przed dość trudnym wyborem. Zastanawiają się co jest lepsze, domki szeregowe czy mieszkania. Oczywiście, te dwie opcje zabudowy mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Poniżej postanowiliśmy przedstawić wam podstawowe wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Domki szeregowe – większa wygoda

Domek szeregowy zapewnia mieszkańcom znacznie więcej prywatności niż mieszkanie w bloku. Co więcej, taki typ zabudowy przede wszystkim zapewnia większy komfort, który niekoniecznie będzie kosztować więcej. Domki szeregowe są dostępne w cenach porównywalnych z cenami mieszkań z podobnym metrażem, choć kwestia ta często zależy od lokalizacji.

Może się bowiem okazać, że za dom szeregowy zapłacimy mniej, niż za mieszkanie w ścisłym centrum o tej samej powierzchni. W podobnej cenie nabywca dostanie więc większy metraż, dodatkowo posiadający przyjemny ogródek, który może być wspaniałym miejscem do niejednego spotkania rodzinnego lub też spotkania z przyjaciółmi. Domki szeregowe zapewniają nieporównywalnie większą jakość życia.

Lokalizacja domków szeregowych – czy tylko na obrzeżach?

Rodziny posiadające małe dzieci cenią sobie spokój oraz bliskość przyrody. Zazwyczaj młodzi rodzice nie mają nawet czasu, aby często wychodzić na miasto w poszukiwaniu kolejnych rozrywek. Z tej też przyczyny, domki szeregowe wydają się odpowiednim rozwiązaniem dla takich mieszkańców.

Dom w szeregu może sprawiać wrażenie rozwiązania nieodpowiedniego dla aktywnych singli oraz par, które jeszcze nie zdecydowały się na dziecko. Przyszli, aktywni nabywcy, często obawiają się o utrudniony dojazd. Choć domki szeregowe najczęściej znajdują się na obrzeżach, nie jest to regułą.

Ze względu na nieustannie rosnący popyt na ten typ zabudowy, obecnie domki szeregowe powstają wszędzie tam, gdzie tylko jest taka możliwość, często bardzo blisko centrum. Osobom aktywnym polecamy więc dokładnie przeszukać oferty, z pewnością znajdzie się domek szeregowy w dogodnej lokalizacji.

Domki szeregowe – ściśle wg wzorca

Przepisy dotyczące wyglądu domku szeregowego nierzadko określają wygląd zewnętrzny budynku. Raczej można zapomnieć o charakterystycznej elewacji czy nawet doborze specyficznych barierek. Oczywiście jest to uzasadnione ogólnym zamysłem estetycznym, jednak dla mieszkańców, którzy posiadają własną wizję na swój dom, może okazać się to przeszkodą nie do przeskoczenia. Niemniej w porównaniu z mieszkaniami w bloku, taki rodzaj swobody jest nieporównywalnie większy.

Co lepsze, sąsiedzi czy ich brak?

Nic tak nie uprzykrza życia jak nadpobudliwi oraz wścibscy sąsiedzi. Domki szeregowe gwarantują więcej intymności, niż mieszkanie w bloku. Niemniej, taki typ zabudowy nie wiąże się ze ścisłą izolacją. Dom szeregowy jest idealną opcją dla wszystkich, którzy mieszkając w domu nadal pragną mieć ścisły związek z otoczeniem.

Mieszkając w bloku musisz się liczyć z tym, że sąsiadów spotkasz na każdym kroku. Zobaczysz się z nimi w windzie lub na schodach, podczas wizyty w sklepie lub też spędzając wolny czas z dziećmi na piaskownicy.

Domki szeregowe pozwalają się odgrodzić od natrętnych spojrzeń przy pomocy ogrodzenia lub bujnej roślinności. Najczęściej takiej potrzeby jednak nie ma – sąsiedzi z domków szeregowych są pozytywnie nastawieni i bardzo przyjaźni. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wspólnie tworzą zgraną społeczność.

Warto przeczytać także: Koszt budowy domu szeregowego – ile jesteś w stanie oszczędzić.