Wiele osób marzących o własnym domu, często zastanawia się, czy warto decydować się na budowę w szeregu. Czy cena budowy takiego domu niweluje straty związane z ograniczoną prywatnością?
Mniej materiału, mniej pracy…
Koszt budowy domu szeregowego zazwyczaj jest o wiele niższy niż koszt budowy domu jednorodzinnego o tym samym metrażu. Zwłaszcza w środku kondygnacji, mieszkańcy, którzy stawiają swój dom nieco później niż sąsiedzi, mogą skorzystać z powstałych już ścian sąsiadujących.
Jest to oczywiście spora oszczędność materiału oraz robocizny. Znacznie prościej będzie postawić ścianę przylegającą do już istniejącej zabudowy, niż samodzielnie stawiać kolejne ściany. Ułatwienie takich czynności wiąże się z szybciej wykonaną pracą oraz mniejszą płacą dla pracowników budowlanych.
Zbiorowy zakup materiałów
Sąsiedzi stawiający swój dom szeregowy często korzystają z tych samych materiałów budowlanych, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt wizualny. Wykorzystując ten fakt i decydując się na zbiorowe zakupy materiałów można znacznie obniżyć koszt budowy domu szeregowego.
Bezpieczeństwo w pakiecie
Decydując się na budowę domu w zabudowie szeregowej możemy także liczyć na niższe koszty związane z zabezpieczeniem budynku. Takie umieszczenie domów gwarantuje bliskie sąsiedztwo innych mieszkańców, a co za tym idzie – większe prawdopodobieństwo tego, że któryś z sąsiadów zauważy, jeżeli jakikolwiek intruz pojawi się w pobliżu domu.
Fakt ten skutecznie odstraszy wszelkich złodziei, a właściciel domu w zabudowie szeregowej nie będzie musiał poświęcać dodatkowych funduszy na instalowanie drogich systemów monitoringu w swojej posiadłości.
Prywatność…?
Z drugiej strony bliska obecność sąsiadów może zakłócać nieco prywatność domowników. Aby ją uzyskać, warto postawić ogrodzenie z cegły lub kamienia lub też z prętów metalowych, lecz z połączeniem z zasłoną w postaci zieleni, na przykład krzewów lub pergoli. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę także na ściany, które dzielimy sąsiadami.
Do ich wykończenia powinniśmy użyć materiałów gwarantujących doskonałą izolację akustyczną, tak, by odgłosy sąsiadów nie zakłócały codziennych czynności. Są to inwestycje, które zwiększają koszt budowy domu szeregowego.
Tańsza ziemia
Budowa domu szeregowego kosztuje o wiele mniej, niż w budowanie budynku wolnostojącego lub bliźniaka. Różnica w cenie widoczna jest już przy zakupie działki. Zazwyczaj są one dużo mniejsze i nie posiadają rozległego ogródka, co znacznie obniża koszty. Dodatkowo, ze względu na bliskie sąsiedztwo, sprzedawca takiej działki doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że ten grunt nie może być sprzedawany w cenie porównywalnej z ceną działki pod zabudowę domu wolnostojącego.
Koszt uzbrojenia działki podzielisz z sąsiadami
Koszt związany z uzbrojeniem terenu oraz doprowadzeniem do niego wszystkich mediów jest porównywalny z kosztem tych czynności w przypadku domu jednorodzinnego. Jednak, w przypadku szeregowca, koszt zostanie podzielony na wszystkich właścicieli działek w danym szeregu. Jest to spora oszczędność stanowczo przemawiająca za ekonomicznością zabudowy szeregowej.
Co więcej, te oszczędności nie będą jednorazowe, ponieważ niższe koszty eksploatacyjne oraz te związane z konserwacją nieruchomości także będą dzielone na sąsiadów. Oznacza to, że w każdym kolejnym miesiącem właściciel domu szeregowego zapłaci mniej za sprzątanie posiadłości, wywożenie śmieci, a także konserwację okablowania. Dodatkowo niższy będzie koszt podłączenia szerokopasmowego Internetu.
Z każdym kolejnym miesiącem koszt budowy domu szeregowego będzie się zwracać.
Warto przeczytać także: 2 trendy charakteryzujące nowe domy na sprzedaż