Czy skandynawskie domy w zabudowie szeregowej to fikcja

Nierzadko na rynku deweloperskim można znaleźć ofertę skandynawskich domów w zabudowie szeregowej. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć. Jak wiadomo domy skandynawskie są specyficzne, wykonane w całości z drewna, mają określony wygląd oraz otoczenie.

W polskiej praktyce hasło „skandynawskie” stanowi zwykle jedynie chwyt marketingowy. Deweloperzy nie chcą ryzykować budowy domów z drewna tam, gdzie istnieje silnie zakorzeniona tradycja posiadania domu murowanego: mocnego, trwałego, stabilnego, wielopokoleniowego. Taka inwestycja mogłaby się nie opłacić.

Prawdziwe domy skandynawskie

Oczywiście domy w Skandynawii są w całości wykonane z drewna, warto więc zwrócić uwagę na ich cechy. Domy te, w tym, w zabudowie szeregowej:

 • zapewniają zdrowszy mikroklimat – są przyjazne człowiekowi m.in. poprzez samoregulację wilgotności,
 • są energooszczędne dzięki dobrym właściwościom termoizolacyjnym,
 • wyróżnia je krótkie oczekiwanie na zakończenie budowy,
 • dają możliwość stawiania o każdej porze roku (poza fundamentami),
 • mają niewielki ciężar konstrukcji, co pozwala budować je nawet na „niepewnym” gruncie, a także obniża koszt fundamentów,
 • posiadają dużą powierzchnię użytkową względem objętości, co zyskiwane jest dzięki cieńszym niż w domach murowanych ścianom,
 • wyróżnia je ułatwiona modernizacja,
 • oraz wysoka izolacja akustyczna związana z zastosowaniem dobrej ochrony termicznej.

Cechy te wynikają jednak z faktu, iż do budowy omawianych domów stosuje się drewno konstrukcyjne. Jest ono stosunkowo trwałe, ale znacznie mniej trwałe od cegły i betonu.

Domy skandynawskie. Dlaczego nie w Polsce?

Żaden deweloper w naszym kraju nie proponuje domów, które mają powyższe cechy, ponieważ nie oferuje się u nas domów w zabudowie szeregowej wykonanych w całości z drewna.

W Polsce spotkasz się z ofertami domów w stylu skandynawskim, co można uznać za chwyt marketingowy. Jest to zabieg mający na celu między innymi przybliżenie stylizacji skandynawskiej domów w zabudowie szeregowej.

Nie ma specjalnych kryteriów, na podstawie których byłaby możliwość nazwania budynku wprost skandynawskim. Domy w tym stylu oferowane na polskim rynku to w rzeczywistości i niemal zawsze domy murowane, które jednak stylizowane są na te z północy. Mają więc kilka charakterystycznych kolorów, są na przykład wykończone od zewnątrz drewnianymi panelami

Takie domy nie wykazują cech typowych domów z drewna:

 • nie zapewniają wspomnianego mikroklimatu wewnętrznego,
 • nie są lekkie,
 • nie mają cienkich ścian i zwiększonej dzięki temu powierzchni,
 • nie charakteryzuje ich typowa dla domów drewnianych ułatwiona modernizacja czy przebudowa.

Wystarczy zatem dokładnie poznać propozycje dotyczące zbudowanych przez nas dotychczas szeregówek, aby wiedzieć, że wiele jest zalet standardowego budownictwa, a priorytet stanowi zawsze komfort przyszłych mieszkańców w rozsądnej cenie.

Jeszcze o domach skandynawskich w zabudowie szeregowej

W Skandynawii liczy się przestrzeń, jest ona relatywnie duża w kontekście liczby mieszkańców. Wspomniana przestrzeń w pewnym stopniu wpływa na szeregówki i są one po prostu duże. Nierzadko mają trzy poziomy, czyli dwa piętra i parter. Zawsze mają spadzisty dach, co wiąże się z częstymi opadami śniegu i zapobieganiem nadmiernemu obciążeniu dachu.

Cechą charakterystyczną takich domów w zabudowie szeregowej są również kolory. Tam zazwyczaj każdy dom w szeregu to inny kolor (różnie nasycona czerwień, żółć, zieleń i szarości). U nas gotowe szeregi domów są stonowane, co dodaje im elegancji i klasy. To rozwiązanie chętniej wybierane także przez Klientów PGD.

Cechą typową dla szeregówek skandynawskich jest również fakt, iż od frontu zwykle pozbawione są ogródka lub nawet podjazdu, które cenią sobie Polacy.

Ciekawostką natomiast jest fakt, że buduje się tam również szeregówki na palach. Można je oglądać m.in. w daleko wysuniętym na północ Trondheim. Domy przy tym nie są małe i właśnie tam można zobaczyć szeregówki kilkupiętrowe, podmywane morską bryzą.

Generalnie więc domy skandynawskie nie przypadłyby do gustu większości Polaków. W przeciwieństwie do mieszkańców północy lubimy stabilne konstrukcje oraz przestrzeń przed i poza domem. Tylko styl urządzania wnętrz po skandynawsku znajduje u nas wielu zwolenników.

Jak aranżuje się wnętrza na wzór skandynawski

Ten styl aranżacji wnętrz wyróżnia obecność surowego drewna oraz bardzo prostych i funkcjonalnych mebli. Pomieszczenia są urządzane oszczędnie, mają dużo przestrzeni – nie zastawia się ich niepotrzebnymi meblami. Bardzo rzadko występują ciemne kolory, pomieszczenia są jasne, co również je rozświetla i optycznie powiększa.

Dominuje drewno na podłogach, kafelki kładzie się głównie tam, gdzie może bezpośrednio dojść do zawilgocenia, czyli w kuchni przy zlewozmywaku, w łazience przy umywalce i wannie/kabinie prysznicowej.

Bywa, że jedyną cechą domów w zabudowie szeregowej w stylu skandynawskim jest właśnie wnętrze, trzeba jednak pamiętać, że dom skandynawski to wyłącznie dom z drewna, w każdym innym wypadku jest tylko wzorowany na oryginale.