Czym charakteryzuje się zabudowa szeregowa. Czy warto zamieszkać w szeregowcu?

Jeszcze do niedawna szeregowa zabudowa była stosunkowo mało popularna w naszym kraju. Jednak w ostatnich latach trend ten uległ drastycznej zmianie i obecnie coraz więcej nabywców decyduję się na kupno szeregówki z rynku pierwotnego.

Zabudowa szeregowa i własne cztery kąty i odrobina prywatności

Cisza i spokój oraz ograniczony kontakt z sąsiadami to nie wszystko co obecnie może zaoferować zabudowa szeregowa. Coraz więcej młodych rodzin decyduje się zamieszkać w domkach szeregowych, ponieważ te najczęściej umiejscowione są na przedmieściach miast. Developerzy pod swoje osiedle najczęściej wybierają bardzo dogodne lokalizacje, które są pełne uroku. Jednocześnie miejsca te znajdują się blisko węzłów komunikacyjnych, co znacznie ułatwia życie mieszkańcom.

Utrudniony dojazd

Niestety, to, że autobus przejeżdża w pobliżu osiedla szeregowców nie oznacza, że będzie on jeździł często. Często komunikacja z centrum miasta jest stosunkowo utrudniona, dlatego zabudowa szeregowa doskonale nadaje się przede wszystkim dla tych ludzi, którzy posiadają samochody. W przeciwnym wypadku, nawet sporadyczna wizyta u lekarza lub też wyjście do kina, mogą się znacznie przeciągnąć w czasie. A przyczyną tego będzie długotrwały dojazd.

Tańsza opcja

Dlaczego więc Polacy tak chętnie decydują się na zakup szeregówek? Jest to spowodowane przede wszystkim kwestią ekonomiczną. Za dom w szeregu trzeba zapłacić znacznie mniej, niż za dom wolnostojący o podobnym metrażu. Oczywiście, oszczędności także związane są z ogrzaniem oraz utrzymaniem nieruchomości. Co więcej, mieszkańców szeregowców taniej wyniesie podłączenie różnych mediów takich jak woda, gaz czy prąd. Koszt ten będzie dzielony przez wszystkich mieszkańców zabudowy szeregowej.

Zabudowa szeregowa – swoiste połączenie dwóch koncepcji

Idea zabudowy szeregowej łączy prywatność oraz komfort domu wolnostojącego z życiem w mieszkaniu w bloku. O ile każdy mieszkaniec szeregowca może samodzielnie decydować, jak będzie wyglądać jego ogródek, o tyle sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku elewacji oraz dachu. Najczęściej sprawy te są określone przez umowę lokatorską.

Ma to swoje zalety, ponieważ zapewnia jednorodność oraz doskonały ogólny wygląd wizualny. Z drugiej jednak strony, nie ma co liczyć na wyjątkowość oraz dopasowanie budynku do swoich gustów. Twój dom zawsze pozostanie częścią szeregu i nie będzie mógł nazbyt odstawać od reszty.

Sposób na realizację marzeń. Zabudowa szeregowa

Oczywiście, zabudowa szeregowa pozwala wielu młodym małżeństwom zrealizować swoje marzenia o posiadaniu własnego domu. Zarówno kupno działki pod szeregowiec, jak i budowa domu, są znacznie tańsze. Oszczędzić można podczas stawiania ścian, a także podczas ogrzewania budynku.

Grupa gwarantuje bezpieczeństwo

Sąsiedzi zamieszkujący pobliskie szeregówki wzajemnie dbają o wspólne bezpieczeństwo. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i pozwala oszczędzić sporo funduszy, które trzeba by było przeznaczyć na monitoring lub też współpracującą firmę ochroniarską.

Więcej mieszkańców w pobliżu to większe prawdopodobieństwo, że intruz lub złodziej zostanie w porę dostrzeżony. Jest to bez wątpienia jeden z powodów, dla którego mieszkańcy w zabudowie szeregowej decydują się na mieszkanie w bezpośredniej bliskości sąsiadów.

Warto przeczytać także: Komfort i wygoda w okazyjnej cenie – tanie domy na sprzedaż.