Domy szeregowe – fakty i mity

Domy w zabudowie szeregowej oferują znakomite wykorzystanie terenu w połączeniu ze stosunkowo niską ceną. Rozwiązanie to przyciąga wiele osób, które szukają taniego domu jednorodzinnego, jednocześnie nie chcąc oddalać się mocno od osiedli. Niestety ze względu na nietypowość idei zabudowań łączonych, wokół domów szeregowych powstało wiele mitów.

Swoboda i przestrzeń, a jej brak

Wiele osób zarzuca domom szeregowym brak wolnej przestrzeni użytkowej umożliwiającej stworzenie pięknego ogrodu lub placu zabaw dla dzieci. W twierdzeniach tych kryje się oczywiście szczypta prawdy. Większość developerów przyznaje, że szeregówki to nic innego jak kompromisowe rozwiązanie między mieszkaniem w bloku, a domem wolnostojącym. W obliczu takiego poglądu, już sam fakt posiadania podwórka powinien wystarczająco zadowolić przyszłego właściciela nieruchomości.

Poza tym warto zaznaczyć, iż wiele nowoczesnych projektów szeregówek zakłada znaczne zwiększenie powierzchni działek, co czyni z nich niemalże pełnoprawne domy jednorodzinne. Jedynym ograniczeniem zabudowań łączonych jest oczywiście miejsce styku z posiadłościami sąsiadów znajdujących się po bokach. W praktyce jednak, „wada” ta okazuje się mieć wiele zalet. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.

Sąsiedzki monitoring na wagę złota

Z pewnością nie chcielibyśmy, aby nasze relacje z sąsiadami przypominały wzajemne stosunki bohaterów z filmu „Sami swoi”. W przypadku znacznej części społeczeństwa fenomen ten okazuje się być to nieodzownym elementem codzienności. Naturalnie mogłoby się więc wydawać, iż wybierając dom szeregowy automatycznie narażamy się na tego typu problemy. Co na to rzeczywistość?

Przede wszystkim warto pamiętać, że to Klient wybiera developera, lokalizację budynku, a co za tym idzie – także swoich przyszłych sąsiadów. Dobrym oraz często stosowanym rozwiązaniem jest zasiedlenie danego fragmentu domów szeregowych wraz ze swoją rodziną lub przyjaciółmi.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż rola sąsiadów w zabudowaniach łączonych nie ogranicza się jedynie do ubogacania kontaktów towarzyskich. Doświadczenie jasno pokazuje, iż obecność ludzi tuż za ścianami naszego segmentu odstrasza włamywaczy oraz złodziei skuteczniej niż najnowocześniejsze systemy alarmowe.

Domy szeregowe, czyli domy ekonomiczne

Pierwsze oszczędności powstają już na etapie planowania oraz tworzenia projektu. Wybudowanie jednolitej konstrukcji, dodatkowo na jednej powierzchni oraz w tym samym zakresie czasu jest znacznie tańsze niż postawienie wolnostojącego budynku. Właściciele domów szeregowych mogą negocjować ceny materiałów oraz usług architektonicznych. Kolejne oszczędności związane są z eksploatacją nieruchomości. Dzięki stykaniu się bocznych ścian budynków poprawie ulegają ich warunki termiczne, co znacznie obniża koszty ogrzewania podczas miesięcy zimowych.

Interesuje Cię temat domów szeregowych lub innych nieruchomości? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami dostępnymi na naszej stronie internetowej.

Warto przeczytać także: Domy szeregowe – rodzaje i innowacje