Domy szeregowe – rodzaje i innowacje

Jednym z najpopularniejszych rodzajów zabudowań w nowoczesnej typologii architektury mieszkaniowej są domy szeregowe. Stanowią one budżetowe i praktyczne rozwiązanie łączące cechy budynków wolnostojących oraz mieszkań blokowych.

Czym są domy szeregowe

Ekspansja demograficzna przyczynia się do stałego rozrostu aglomeracji miejskich. Aby zapobiec niekontrolowanemu rozrastaniu się skupisk ludzkich, architekci sukcesywnie rozpowszechniają ideę domów szeregowych. Dzięki swym licznym zaletom umożliwia ona kompromisowe oraz opłacalne zniwelowanie problemu brakującego miejsca.

Domy szeregowe, zwane także szeregówkami, to rzędy budynków mieszkalnych połączonych ze sobą ścianami. Niestety rozwiązanie to przyczynia się do drastycznego z reguły zmniejszenia powierzchni podwórka oraz narażenia na bezpośredni kontakt z sąsiadami. Te pozorne wady łatwo jednak przekuć na zalety, tym bardziej, że wiele nowoczesnych rozwiązań architektonicznych niweluje ich negatywny wpływ na życie mieszkańców.

Podwórko i ogrodzenie

Analizując jakże drażliwą kwestię wielkości podwórka, wyróżnia się dwa typy projektów domów szeregowych. Pierwszy z nich, a zarazem najczęściej wdrażany zakłada brak odgrodzonego fragmentu posesji z przodu budynku. Podwórko z reguły schowane jest za domem, dzięki czemu właściciele uzyskują znacznie większą część powierzchni użytkowej. Trawnik lub ogródek od frontu budynku pełniłby jedynie funkcję ozdobną, co z pewnością można sobie darować, gdy dysponuje się mikroskopijną ilością miejsca tak typową dla szeregówek.

Drugi, rzadziej spotykany typ domów szeregowych posiada ogrodzenie oraz fragment podwórka także z przodu. Z pewnością dodaje to całości piękna oraz niepowtarzalnego stylu, lecz rozwiązanie to ma prawo bytu jedynie wtedy, gdy firma developerska dysponuje większą powierzchnią ziemi.

Szeregówki oczywiście posiadają ogrodzenia, lecz te chronią budynki oraz dzielą podwórka zazwyczaj od tylnej, niewidocznej z głównego wejścia strony.

Różnorodność jest ważna, ale czy najważniejsza?

Przyjęło się, że domy szeregowe to kompleksy mieszkaniowe o nudnej i jednolitej powierzchowności. Stereotyp ten – jak każdy inny – kryje w sobie ziarno prawdy. Brak możliwości ingerencji w wygląd budynku powoduje, iż wielu ludzi zupełnie rezygnuje z pomysłu zamieszkania w szeregówce. Zasady architektury ulegają jednak ciągłym zmianom, dzięki czemu firmy developerskie coraz częściej materializują projekty zakładające pewne różnice między poszczególnymi elementami kompleksu. Dodaje to całości gustu i smaku, a mieszkańcom pozwala na urządzenie swoich nieruchomości według osobistych upodobań.

Oczywiście nawet jednolite szeregówki mogą cieszyć oko. Wielu developerów uznaje spójność stylu zabudowań za ich ogromną zaletę. W tego typu poglądach kryje się sporo racji. Jednolite domy szeregowe prezentują się schludnie i estetycznie, co zadowala gusta właścicieli oraz przyczynia się do poprawy wizualnego wizerunku całego miasta.

Jeśli jesteś zainteresowany budową lub kupnem nieruchomości, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Nasza firma zajmuje się projektowaniem oraz budową szeregówek na terenie Białegostoku. Zapraszamy do kontaktu.

Warto przeczytać także: Szeregówki – dlaczego dom szeregowy to rozwiązanie warte uwagi