Domy szeregowe na sprzedaż w Białymstoku – formalności kredytowe

Domy szeregowe, czyli popularne szeregówki, zdobywają ostatnimi czasy rynek miejski. Jest tak, gdyż zaspokajają dwie najważniejsze potrzeby większości mieszkańców miast – z jednej strony bardzo często budowane są blisko centrów, na czym zależy wielu, szczególnie młodym ludziom, ale również zajmują peryferie miast, gdzie można uciec od ich zgiełku i poczuć się niemal jak na wsi. Na przykładzie domów szeregowych na sprzedaż w Białymstoku przyjrzymy się poniżej warunkom, jakie umożliwiają ich zakup.

Jakie są ceny szeregówek

Ceny szeregówek zależą od kilku oczywistych czynników, takich jak:

  • metraż powierzchni użytkowej,
  • stan budynku i wnętrza,
  • otoczenie i infrastruktura w pobliżu budynku, w tym chociażby obecność lasu w pobliżu,
  • aktualna cena rynkowa, która jest również zależna od wielu zmiennych: lokacji (peryferie vs pobliże centrum), miasta, a nawet regionu Polski.

Część z tych czynników dotyczy rynku wtórnego mieszkań. Wielu klientów decydując się na kredyt zainteresowana jest jednak szeregówkami deweloperskimi. Wynika to często z prostego obliczenia kosztów – remont używanej szeregówki, w zależności od jej stanu, może pochłonąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nierzadko ta „dopłata” wystarcza, by wkład w używaną nieruchomość wraz z jej ceną zrównał się z wartością nowo wybudowanej, która zawsze posiada wiele zalet.

Aktualnie ceny używanych szeregówek raczej nigdzie nie spadają poniżej 200 000 zł. Wynika to z faktu, iż posiadają zazwyczaj ponad 100-metrową powierzchnię użytkową, osobne piętro, garaż i inne zalety, które różnią je od mieszkań w blokach. Natomiast jeśli chodzi o nowe domy szeregowe na sprzedaż, zazwyczaj oscylują one cenowo w przedziale od 400 do 500 tysięcy złotych. Cena taka jest gwarancją, że Klient kupuje dom, z którego będzie zadowolony.

Jak uzyskać kredyt na szeregówkę

W przypadku chęci wzięcia kredytu na szeregówkę, obowiązuje stosunkowo prosta procedura hipoteczna. Bank sprawdza dane formalne Klienta, następnie zwraca uwagę na staż pracy i wysokość zarobków, na tzw. wypłacalność. Generalnie istotne są:

  • wysokość zarobków i ich przewidywana stałość w dłuższejperspektywie (zdolność kredytowa),
  • brak historii w: BIK, KRD, ZBP,
  • brak innych kredytów i zobowiązań,
  • obecność poręczeń kredytowych (np. ze strony bliskich),
  • majątek, który może stanowić zabezpieczenie kredytu,
  • oraz deklaracja wkładu własnego, która zmniejszy kwotę kredytu.

Przyjęło się uważać, że osoby młode mają trudności w uzyskaniu kredytu, przez wzgląd na niestabilną sytuację zawodową. Nie jest to jednak reguła. Wiele banków traktuje młody wiek jako atut, gdyż kredyty hipoteczne rozłożone są na wiele lat spłaty, z młodym wiekiem wiąże się większa pewność realizacji wziętych na siebie zobowiązań.

Domy szeregowe kredyty Białystok

Domy szeregowe na sprzedaż (Białystok) – gdzie kupić

Mieszkańców Białegostoku nie trzeba specjalnie uświadamiać w tej kwestii. Doskonale znają miasto, zalety poszczególnych dzielnic i maja ściśle określone oczekiwania względem lokalizacji wymarzonego domu. Szeregówki kupują jednak i migranci oraz emigranci, planujący osiedlić się na Podlasiu. W takim wypadku można polecić osiedla: Nowe Miasto, Leśna Dolina, czy Jaroszówka. Łatwo się na nich zaaklimatyzować, zaadaptować, poznając Białystok na potrzeby dalszego zamieszkiwania.

Domy szeregowe na sprzedaż w Białymstoku stają się coraz bardziej popularne. Miła okolica, a także region pełen nieskażonej przemysłem natury, zachęca wiele osób do osiedlenia się na stałe. Szeregówki stanowią opcję, którą warto wziąć pod uwagę planując osiedlić się na Podlasiu lub chcąc podnieść komfort życia wyprowadzając się z blokowiska.

Warto przeczytać również: Szeregówki – różne style i koncepcje w Białymstoku