Szeregówki – różne style i koncepcje w Białymstoku

Szeregówki stanowią coraz popularniejszą alternatywę dla domów wolnostojących. Częściej stanowią też miłą dla oka odmianę w miejskim krajobrazie, gdyż wykorzystuje się w ich budowie nowoczesne i ciekawe projekty architektoniczne. Ważne jest również planowanie przestrzeni wewnątrz budynków, przeważa tutaj ergonomia oraz funkcjonalność. Dlatego też częściej buduje się szeregówki dwupiętrowe, niż parterowe. Białystok jest dobrym przykładem innowacji w tym zakresie. W wielu miejscach widać, że deweloperzy cenią sobie pracę architektów.

Podstawowe właściwości szeregówek

Szeregówki są rzędem domów jednorodzinnych połączonych ze sobą bocznymi ścianami. Wynika stąd kilka podstawowych cech:

  • dzięki sąsiadom, w przeciwieństwie do domów wolnostojących, mieszkańcy mają większe poczucie bezpieczeństwa,
  • tworzy się również swojego rodzaju wspólnota – zazwyczaj można liczyć na pomoc sąsiadów, dzieci mają się z kim bawić,
  • wiele osiedli tego typu ma własną infrastrukturę: parki, place zabaw, nieraz kluby fitness i inne, a także wysoki, zazwyczaj nowy standard otoczenia: ulic, małej architektury, oświetlenia,
  • większość szeregówek posiada własny, wydzielony ogród,
  • atrakcyjne położenie – najczęściej umiejscowione są blisko centrów miast.

Ostatni punkt bywa jednak bardzo zróżnicowany. Developerzy wiedzą, że szeregówki to alternatywa nie tylko dla domów wolnostojących, ale również dla bloków i poszukują ich osoby, które nie chcą wyprowadzać się na peryferie miasta. Istnieje jednak grupa Klientów, którzy przedkładają spokój i ciszę w otoczeniu domu, nad nawet wydłużony dojazd do centrum miasta, np. do pracy. Dlatego też szeregówki są budowane również na obrzeżach wielu aglomeracji i w Białymstoku także widoczny jest ten trend.

Różnice między szeregówkami

Generalnie szeregówki dzieli się na parterowe i piętrowe. Jest to najbardziej wyraźna różnica, w dużym stopniu warunkująca pewne elementy otoczenia. Dla przykładu, szeregówki parterowe posiadają często większy ogród przypisany do domu, co wynika z faktu, iż są nieco szersze, a ogród stanowi przedłużenie bryły domu. Węższe, piętrowe szeregówki cechuje natomiast statystycznie większy metraż.

Wewnętrzne różnice w największym stopniu wynikają również z powyższego. Domy parterowe przypominają duże mieszkania, piętrowe domy jednorodzinne. Ich zagospodarowanie ale też wybór mogą więc być zależne od osobistych przyzwyczajeń lub chęci zmiany dotychczasowej przestrzeni lokalu.

Inne różnice między domami budowanymi w szeregach dotyczą ich projektów. Zazwyczaj spotkać można takie, które pozbawione są ogrodzeń od frontu, a z tylu posiadają przestrzeń użytkową w postaci ogródka. Drugi typ domów wyróżnia większa przestrzeń od frontu, tzw. wypoczynkowa – buduje się je jednak na ten wzór niemal wyłącznie wtedy, gdy projekt zakłada również odpowiednią przestrzeń za domem.

Istotną cechą szeregówek są też garaże, których posiadanie znacząco ułatwia życie w mieście, a w wielu krajach zachodnich stanowią one, poza miejscami parkingowymi, integralną część wartości nieruchomości. Garaże w szeregówkach zazwyczaj budowane są pod ziemią (nie wszystkie projekty je posiadają), co wynika z ergonomii w wykorzystaniu przestrzeni użytkowej.

Szeregówki różne koncepcje budowlane Białystok

Style szeregówek w Białymstoku

Developerzy nierzadko prześcigają się w konkurowaniu o Klienta, co jest w rezultacie pozytywną cechą. Dzięki temu widujemy budynki przykuwające uwagę, rozkład pomieszczeń w mieszkaniach jest optymalnie dostosowany do najwyższych standardów wygody, umiejscowienie szeregówek zostało przewidziane w bardzo dobrych lokalizacjach. W Białymstoku można spotkać projekty szeregówek zoptymalizowanych. Wykorzystują one tradycyjne, sprawdzone projekty w nowej aranżacji. Dotyczy to na przykład zastosowania stylowych elewacji wtopionych w nowoczesną, otaczającą je architekturę. Dużą uwagę zwraca się również na projektowanie wnętrz, które uwzględniają faktyczne potrzeby mieszkańców na przestrzeni całej doby.

Nie brakuje także nowatorskich pomysłów, a dotyczy to głównie projektów architektonicznych. Do takich należą na przykład projekty uwzględniające łączenie szeregówek tylko ścianami naziemnych garażów. Redukuje się w ten jedną z wymienianych wad domów szeregowych – wynikające z obecności sąsiadów za ścianą ewentualne hałasy.

Warto przeczytać także: Szeregówki w Białymstoku – nowoczesność vs klasyka