Jakie wady oraz zalety posiadają domy szeregowe?

Doskonałą alternatywą dla domów wolnostojących są domy szeregowe. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie, pozwalające młodym rodzinom posiadać własny kąt na ziemi. Co ciekawe, młodzi nabywcy nieruchomości decydują się na takie rozwiązanie nie tylko ze względu na mniejszy koszt początkowy, ale także jeszcze niższe koszty eksploatacyjne.

Poszczególne domy jednorodzinne przylegają do siebie, co sprawia, że dużo łatwiej jest je ogrzać w zimę. To właśnie fakt, że domy szeregowe o wiele łatwiej ogrzać, jest najczęściej wymieniany przez mieszkańców takiej zabudowy jako najlepszy argument za.

Domy szeregowe – wygodna dla rodzin i singli

Taki rodzaj zabudowy to nie tylko ogromna oszczędność, ale także spora dogodność oraz zwiększone bezpieczeństwo najmłodszych dzieci. Współczesne osiedla, na których znajdują się domy szeregowe, bardzo często posiadają własne prywatne place zabaw, a także boiska.

Dodatkowo, całe osiedle szeregówek jest odgrodzone od reszty świata płotem, co skutecznie odstrasza wszelkich intruzów oraz obcych. Osiedla domów szeregowych to miejsca bezpieczne oraz przyjazne dla wszystkich. Z pewnością doskonale poczują się tu ludzie mieszkający samotnie, a także większe rodziny z małymi dziećmi.

Domy szeregowe coraz popularniejsze. Połączenie domu i mieszkania

Wiele ludzi ceni sobie domy wolnostojące ze względu na ogromną niezależność oraz prywatność, jaką oferują. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że nie wszyscy przepadają za samotnością, a także nie mają nic przeciwko posiadaniu sąsiadów. Co więcej, doceniają fakt, że mają z kim porozmawiać o poranku, choćby nawet o pogodzie.

Domy szeregowe są swoistym połączeniem cech domów wolnostojących oraz cech mieszkań w bloku. Z pewnością ten fakt zaważył właśnie o tym, jak wygląda współczesny rynek nieruchomości. Polacy coraz częściej decydują się na domy szeregowe, ponieważ są one znacznie tańsze, estetyczne, a w dodatku zapewniają ogromny komfort mieszkańcom.

Rozwiązanie raczej dla ludzi towarzyskich

Wadą szeregowca jest, bez wątpienia, trudność podczas przeprowadzania remontów. Należy mieć na uwadze fakt, że ściana, którą remontujemy lub dach, który naprawiamy, będzie także uprzykrzać życie naszym sąsiadom. Ta sytuacja będzie działać oczywiście tak samo w odwrotnym przypadku.

Domy szeregowe są więc rozwiązaniem dla osób komunikatywnych oraz towarzyskich, które bez większych problemów nawiązują nowe relacje z sąsiadami. W przeciwnym wypadku, nawet najprostsza czynność związana z utrzymaniem posiadłości, może przysporzyć wiele problemów oraz nerwów, zarówno lokatorowi, jak i jego sąsiadom.

Problem z oświetleniem?

Domy szeregowe ze względu na połączenie z sąsiadami nie mogą posiadać okien oraz większych prześwitów w ścianach bocznych. Jest to sprawa oczywista, jednak nie każdy zdaję sobie sprawę z tego, że może to powodować mniejszy dopływ promieni słonecznych do pomieszczenia. Konsekwencją tego będzie konieczność zamontowania kilku dodatkowych żarówek oraz pośrednio większe rachunki za prąd, ponieważ pomieszczenia nieoświetlone przez promienie słoneczne, będzie trzeba oświetlić używając droższej energii elektrycznej.

Oczywiście oświetlenie, jakie muszą posiadać domy szeregowe, nie powinno sprawiać większego problemu, jeżeli projekt budynku będzie właściwy. Doświadczony architekt doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, że szeregowiec powinien posiadać więcej okien niż przeciętny budynek.

Warto przeczytać także: Nowe domy coraz częściej z mniejszym metrażem.