Nowe domy coraz częściej z mniejszym metrażem

Z pewnością każdy poszukujący własnego lokum, marzy o wielkim domu jednorodzinnym, najlepiej wolnostojącym, znajdującym się bliżej lub też dalej centrum miasta. Niestety, często takie marzenia w zderzeniu z rzeczywistością muszą ulec pewnym deformacjom. Coraz częściej Polacy decydują się na nowe domy z mniejszym metrażem, jednak o stosunkowo wysokim standardzie. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę oraz intymność. Jednocześnie opcja taka nie wymaga posiadania wspaniałej fortuny.

Najpopularniejsze nowe domy o metrażu do 100 m²

W latach 90-tych XX wieku panował trend na wielkie posiadłości z ogromnym terenem przylegającym do domu. Czas jednak pokazał, że takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne. Koszt ten jest znaczący nie tylko podczas zakupu działki oraz budowy domu, ale także uwidacznia się w kolejnych latach użytkowania.

Większy metraż domu to większe opłaty za media. Rozległą powierzchnię trzeba ogrzać podczas zimy oraz regularnie dbać o jej czyszczenie, co w wielu przypadkach może sprawiać więcej problemów, niż przynosić korzyści. Obecnie Polacy decydują się na budowę lub zakup domu o wielkości nie przekraczającej 100 metrów kwadratowych. Sytuacja ta dotyczy głównie domów z rynku pierwotnego znajdujących się na obrzeżach miast. W obszarach znacznie oddalonych od miast oraz w przypadku domów z drugiej ręki nadal prym wiodą domy o większej powierzchni.

Developerzy dostosowują się do potrzeb rynku

Nowe domy szeregowe na sprzedaż oferowane przez developerów muszą przede wszystkim sprostać wymaganiom klientów. Z tego też powodu developerzy decydują się na budowę coraz mniejszych budynków, jednak z bardzo funkcjonalnym projektem gwarantującym doskonałą wygodę oraz zapewniającym oszczędność.

Mniejsza powierzchnia to mniejsze koszty związane z ogrzaniem domu oraz remontem. Liczne doświadczenia posiadaczy większych domów pokazały, że często nadmierna powierzchnia nie jest używana, a tylko generuje kolejne koszty. Współcześnie nabywcy nowych domów decydują się na bardziej oszczędne rozwiązanie i bardziej też myślą o swojej przyszłości oraz o kosztach, które pojawią się wraz z biegiem czasu.

Nowe domy – dobry sposób na inwestycję

Z obecnej sytuacji rynkowej pragną skorzystać także drobni inwestorzy, którzy kupują działki oraz budują na ich terenie nowe domy na sprzedaż. Mniejszy budynek to mniejszy kapitał startowy, który jest wymagany, aby rozpocząć taką inwestycje. Dokładnie zaprojektowane oraz w pełni funkcjonalne nowe domy na sprzedaż przyczyniły się do powstania nie jednej fortuny.

Inwestorzy doceniają inwestycje w takie nieruchomości, ponieważ rynek tych domów jest o wiele głębszy, niż w przypadku rynku wielkich domów jednorodzinnych. Na polskim rynku od lat niezmiennie brakuje nowych mieszkań. Z każdym kolejnym miesiącem powstają nowe firmy developerskie, które pragną zbudować swoją markę oraz fortunę budując nowe domy, które będą dostępne dla większej ilości klientów, także tych z chudszym portfelem.

Mniejszy dom, ale nowy dom

Wszystkie osoby poszukujące nowej przestrzeni, gdzie będą mogły założyć swój własny dom i cieszyć się tym miejscem wraz ze swoją rodziną, powinny wziąć pod uwagę nowe domy szeregowe o mniejszym metrażu. To rozwiązanie, które zapewni długotrwałość budynku. Nowe domy na sprzedaż wykonywane są z nowoczesnych materiałów oraz w zgodzie ze współczesnymi trendami. Minie więc o wiele więcej czasu, zanim trzeba będzie przeprowadzić w takim domu remont, niż w przypadku domów z drugiej ręki.

Warto przeczytać także: Domy jednorodzinne szeregowe. Na co zwracać uwagę decydując się na ich kupno?.