Kim jest developer budowlany

Zdając sobie sprawę z odpowiedzialności towarzyszącej zakupowi mieszkania, wiele osób postanawia nawiązać współpracę z developerem budowlanym. Dowiedz się na czym polega praca takiego specjalisty oraz w jaki sposób mógłbyś skorzystać z jego pomocy.

Developer – charakterystyka zawodu

Developer budowlany to osoba fizyczna lub prawna, która zajmuje się realizacją projektów nieruchomości oraz ich późniejszą sprzedażą lub wynajmowaniem. Ze względu na złożoność całego procesu specjaliści tego typu rzadko działają w pojedynkę. Czasami wchodzą oni w spółki lub zatrudniają ekspertów pomagających w przeprowadzaniu wszelkich etapów prac w zgodzie z panującym prawem. Rola developera nie kończy się jednak z momentem zakończenia budowy nieruchomości. Wiele dobrych firm troszczy się o Klienta oferując mu korzystne zniżki na wykończenie oraz urządzenie zakupionego budynku.

Osoby nabywające nieruchomość od developera chronione są prawem regulowanym przez tak zwaną ustawę developerską. Opisuje ona zobowiązania – chociażby przeniesienia praw własności, które posiada inwestor względem swojego Klienta.

Zakres zadań developera

Aby cała inwestycja przebiegła poprawnie, należy zadbać o szereg kwestii formalnych. Większością z nich zajmuje się firma developerska – sama lub z pomocą innych przedsiębiorstw działających w branży. Do najważniejszych obowiązków tego typu specjalistów należy:

  • znalezienie odpowiedniej lokalizacji,
  • objęcie nadzorem przygotowań projektu,
  • organizowanie budowy oraz monitorowanie postępu prac,
  • w przypadku wielu projektów do zadań specjalisty należy także wykończenie nieruchomości, jednak nie jest to regułą,
  • sprzedaż budynku.

Zakres zadań developera zależny jest od typu nieruchomości, których stawianiem się zajmuje. Dla przykładu, nasza firma – Szeregówki Białystok – specjalizuje się w realizowaniu projektów domów szeregowych, czyli mieszkań w zabudowie łączonej.

Dodatkowe usługi świadectwem jakości specjalisty

Wiele firm developerskich – szczególnie tych zajmujących się stawianiem nowych domów mieszkalnych – wychodzi naprzeciwko oczekiwaniom swoich Klientów świadcząc szeroki zakres dodatkowych usług. Klasycznym tego przykładem jest oferowanie zniżek na sprzęt lub materiały, a nawet same usługi wykończeniowe. Aby było to możliwe, wielu developerów dogaduje się z innymi firmami oferując im stały dostęp do Klientów w zamian za zniżki do wyłącznej dyspozycji przyszłych właścicieli mieszkań. Układ taki jest korzystny dla każdej ze stron, przy czym sam fakt jego zaistnienia bardzo dobrze świadczy o danym developerze.

Jeśli tematyka developerska, domów szeregowych oraz innych nieruchomości mieści się w zakresie Twoich zainteresowań – zapraszamy Cię do zapoznania się z pozostałymi wpisami oraz ofertą naszej firmy.

Warto przeczytać także: Jak wybrać developera godnego zaufania