Kim jest i jak działa developer – przykład z Białegostoku

Słowo „developer” ma oczywiście swoją definicję. Oznacza ono osobę fizyczną lub prawną, która posiadane środki inwestuje w budowanie nieruchomości różnego typu: domów wolnostojących, rodzinnych, bloków, obiektów handlowych, kulturalnych, przemysłowych i wielu innych konstrukcji.

W związku z tym, iż celem tych działań jest odniesienie zysku, nieruchomości są sprzedawane (rzadziej wynajmowane); tu również na różnym etapie prac – samego projektu, stawiania fundamentów, a rzadziej na etapie wykończonej i gotowej do użytku posesji. My jako developer z Białegostoku, na swoim przykładzie, ale też ogólnie, zaprezentujemy istotę tej branży i jej możliwości.

Obszary prawa własności w nieruchomościach developera

Istnieje tzw. ustawa developerska. Powstała ona po niegdysiejszych głośnych sprawach związanych z utratą wkładu przez wiele osób, które zainwestowały w mieszkania na etapie ich budowy, a potem je straciły, gdy developer ogłosił bankructwo. Ustawa ma więc chronić nabywców nieruchomości. Dzisiaj zakup nieruchomości developerskiej na etapie projektu, co bardzo często ma miejsce, nie budzi już lęku i nie niesie ze sobą ryzyka straty oszczędności.

Aktualnie pieniądze przeznaczone na zakup mieszkania lub domu trafiają na rachunek powierniczy. Developer korzysta z tych środków pobierając ratalne wypłaty wraz z postępem prac budowlanych lub otrzymuje całą należność dopiero po ukończeniu budowy. Obecnie podpisuje się również umowę przedwstępną (notarialną), która jasno określa prawa i obowiązki zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy.

Ze strony developera m.in. zakłada ona informowanie nabywcy o szczegółach prac budowlanych – jej kosztach, harmonogramie i terminach poszczególnych prac, a także szczegółach zabudowy okolicy i planu nieruchomości. Wszystko to chroni nabywcę przed bankructwem developera, po którym odzyskuje on swoje pieniądze z banku, ale też wstępnie ułatwia podjęcie decyzji o zakupie.

Developer na rynku nieruchomości

Na cenę nieruchomości developer ma tylko częściowo wpływ. Zatem sprawdzanie konkurencji na danym obszarze jest uzasadnione, ale zawsze musi nieść ze sobą bardzo dokładne rozeznanie w projektach – nierzadko za wyższą ceną idą bowiem określone korzyści, które na pierwszy rzut oka są niezauważalne. Może to być np. okolica blisko centrum miasta, którą cechuje spokój i cisza, lub wielkość ogrodu przydomowego, garaż.

Od kilku lat obserwowana jest stosunkowa stabilność na rynku nieruchomości. Ceny utrzymują się na określonym pułapie, a kredyty hipoteczne chętnie są wydawane przez banki. Wpływa to na wzrost inicjatyw developerskich. Bezpieczne warunki, szczególnie kredytowanie zakupu nieruchomości, prowadzi do znacznego wzrostu inwestycji budowlanych.

Jest to oczywiście korzystne dla Klientów, bo tym samym ceny są bardziej konkurencyjne, wzrasta liczba nowych mieszkań i domów, wśród których łatwiej znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo ma się pojawić wsparcie rządowe w postaci „Mieszkania Plus”, a także „Mieszkania na start”, które jeszcze bardziej rozwinie rynek.

Każdy developer reaguje na opisane wyżej zmiany ale też jest od nich zależny. Przy niesprzyjających warunkach, np. przy niżu demograficznym lub trudnościach w kredytowaniu, inwestycje zostają wyhamowane, ceny nowych mieszkań rosną, a Klienci częściej zwracają się ku rynkowi wtórnemu. Teraz tak jednak nie jest i można stwierdzić, że rok 2019 zapowiada się korzystnie.

Po wzroście cen w ostatnich dziesięcioleciach prognozuje się ich spadek lub stabilizację – już można obserwować pewne obniżki cen za metr kwadratowy. Nie przewiduje się, by spadek był znaczący, ale tendencja ma szansę się utrzymać. Warto więc właśnie teraz rozważyć zakup nieruchomości np. szeregówki.

Developer jak działa na rynku budowlanym Białystok

Specjalizacja developera w Białymstoku – domy szeregowe

I już na zakończenie, na przykładzie naszej firmy, która jako developer z Białegostoku specjalizuje się w określonej gałęzi budownictwa mieszkalnego możemy powiedzieć, że usługi develperskie to wysoce zindywidualizowana działalność. Podobnie jak w każdym innym zawodzie, doskonalenie się w określonej dziedzinie pozwala osiągnąć lepsze efekty na szeroką skalę.

Warto przeczytać także: Doświadczony developer w Białymstoku – szeregówki