Szeregówki w Białymstoku – nowoczesność vs klasyka

Domy szeregowe od wielu lat są na całym świecie popularną częścią miejskiej struktury architektonicznej, lecz nie tylko. Zazwyczaj gdy się o nich pomyśli, jeśli nie widuje się ich na co dzień, często automatycznie przywodzony jest na myśl obraz angielskich szeregówek z czerwonej cegły. Mają one dużo uroku, są ergonomiczne i wygodne. Szeregówki w Polsce, m.in. w Białymstoku, nie są jednak budowane na wzór klasyczny. Wykorzystuje się do nich zaawansowane, nowoczesne projekty designerskie, które bazują na wieloletnim doświadczeniu związanym z aranżacją i funkcjonalnością pomieszczeń. Czym zatem różnią się od klasycznych?

Jakie są różnice między nowymi a dawnymi szeregówkami

Spoglądając na dawniej budowane szeregówki, a dotyczy to jeszcze okresu przedwojennego ubiegłego wieku, można zauważyć, że właściwie zawsze były to domy robotnicze. Budowano je w okolicach fabryk zapewniając mieszkania dla pracowników i wygodę w dotarciu do pracy. W ten sposób jednak tworzyły się dzielnice robotnicze, nierzadko słynące z ubóstwa, a także przestępczości. Skupiały one jedną klasę społeczną, przez dziesięciolecia uważaną przez socjologów za najniższą. Domy te więc, choć niejako jednorodzinne, nie nosiły cech wysokiego komfortu. Miały jedynie zapewniać lokum.

Do dzisiaj najstarsze szeregówki w Irlandii Północnej czy Wielkiej Brytanii, pomimo tego, że zbudowane są z dwóch pięter, zapewniają zaledwie 50-70 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Podobnie w dawniej budowanych szeregówkach nie było ogrodów lub były one prowizoryczne – zajmowały powierzchnię kilkunastu metrów kwadratowych, na których można było ewentualnie rozłożyć stolik i krzesła. Szeregówki z założenia miały być tanie, przeznaczone dla niewymagających użytkowników, a ich otoczenie właściwie nie miało znaczenia.

Należy jednak wspomnieć, że pierwsze szeregówki pojawiły się już w XIII wieku i nosiły miano rzędówek – określa się nim rodzaj wsi. Stawiano je na terenach podmokłych, zawsze po jednej stronie drogi. W Polsce pierwsze szeregówki (odmiana rzędówek) pojawiły się w XV wieku i oczywiście nie były deweloperską inicjatywą. Chłopi budowali domy w taki sposób w północnych regionach Polski.

A jak jest obecnie?

Obecnie wszystkie wymienione cechy dawnych szeregówek, a także ich status, radykalnie się zmieniły. Aktualnie:

  • szeregówki to synonim powodzenia, kojarzą się ze zdecydowanie wyższą klasą społeczną niż dawniej, bywają obiektem pożądania dla mieszkańców blokowisk,
  • są doskonale zaprojektowane od wewnątrz i na zewnątrz – dużą wagę przywiązuje się do ergonomii i funkcjonalności pomieszczeń, ale również do otoczenia domu,
  • są uznawane za doskonałe rozwiązanie architektoniczne przez osoby bardziej wymagające, które nie chcą się wyprowadzać z miasta,
  • cechuje je wiele udogodnień, których ich dawne wersje nie posiadały – doskonałe drogi dojazdowe, bogata infrastruktura wypoczynkowa dla mieszkańców, nieraz ochrona osiedla itp.,
  • a przede wszystkim, znacznie zwiększył się metraż współczesnych szeregówek i jest niemal dwukrotnie większy w standardzie niż dawniej – przeciętna opcja dzisiaj to 100-120 metrów kwadratowych.

Bez wątpienia aktualnie budownictwo ma ciekawą propozycję dla osób, które szukają alternatywy dla domu wolnostojącego poza miastem – i jest to dom szeregowy, tak pod względem komfortu, jak i statutu, jaki dostarczają współczesne szeregówki. Czas zatem znaleźć dobre oferty developerskie.

Szeregówki nowoczesność w budownictwie Białystok

Porady zakupu szeregówki dla Klientów z Białegostoku

Nie ma tutaj złotego środka. W wyborze szeregówki, np. w Białymstoku, należy kierować się osobistymi preferencjami, m.in.: odległości do pracy, by skrócić codzienny czas podróży, do centrum miasta – aby móc korzystać z życia kulturalnego, czy na peryferiach, jeśli szukasz spokoju. Istotna jest opinia o developerze i zebranie na jego temat jak największej ilości opinii. Poza tym należy unikać typowych błędów robionych podczas zakupu mieszkania czy domu, a przede wszystkim:

  • pośpiechu, który sprawi, że zaniechasz wizyty i inspekcji w potencjalnym nowym domu,
  • kierowania się wyłącznie wielkością szeregówki (duża nie zawsze oznacza lepsza, a ponadto od wielkości zależą koszty użytkowania),
  • braku rozeznania w lokalnych ofertach wszystkich deweloperów (w tym cen),
  • niezwracania uwagi na okolicę, w tym na infrastrukturę.

Zakup nowego domu, czy to wolnostojącego, czy szeregówki, to poważna inwestycja na wiele lat. Należy dokładnie rozważyć wszelkie opcje.

Warto przeczytać także: 6 zalet nowych szeregówek w Białymstoku