Czy szeregówki warte są swojej ceny? Wady i zalety

Bez wątpienia, ze względu na coraz większą ilość osiedli domów szeregowych powstających w atrakcyjnych lokalizacjach, a także ze względu na okazyjną cenę w porównaniu z domami wolnostojącymi, szeregówki nieustannie zyskują na swojej popularności. Niemniej, takie rozwiązanie posiada swoich zagorzałych zwolenników, jak także zadeklarowanych przeciwników. Czy szeregówki są warte swojej ceny?

Blisko z sąsiadami

Mieszkanie w szeregówkach z pewnością nie jest rozwiązaniem dla typowych samotników i pustelników. Niemniej, taki typ zabudowy gwarantuje ogromny poziom bezpieczeństwa oraz prywatności. Szeregówki coraz częściej znajdują się w dogodnych lokalizacjach miast w ogrodzonych terenach.

Poszczególne kondygnacje są oddzielone od siebie żywopłotami lub ceglanymi płotami. Jeżeli mieszkaniec nie będzie chciał poznawać sąsiadów, nie będzie do tego zmuszony. Niemniej, takie swoiste zamknięte osiedle szeregówek to doskonała okazja do nawiązywania nowych znajomości i życia w zgranej, i przyjaźnie nastawionej społeczności.

Ekonomiczne szeregówki, czyli spore oszczędności

Mieszkanie w domu szeregowym pozwoli mieszkańcom obniżyć koszty eksploatacyjne. Bliskie towarzystwo sąsiadów oraz współdzielenie ścian przyczyni się do mniejszych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo, niższe koszty przełożą się także na podłączenie różnych mediów. Wywóz śmieci oraz sprzątanie przestrzeni wspólnej dla mieszkańców będzie znacznie tańsze. Firmy usługowe doskonale zdają sobie sprawę z możliwości, jakie dają im regularne wpływy z osiedli domów szeregowych. Obniżają ceny, aby pozyskać klientów.

Szeregówki nie zapewnią unikalności

Niestety, szeregówki posiadają także swoje wady. Jedna z nich będzie najbardziej uporczywa dla wszystkich, którzy wcześniej dokładnie zaplanowali wygląd swojego wymarzonego domu. Dom szeregowy posiada liczne ograniczenia architektoniczne. Niemożliwe jest więc dopasowanie budynku do potrzeb lokatorów, przynajmniej nie w takim stopniu, jak w przypadku domu jednorodzinnego.

Ograniczenie to wiąże się z rozkładem pomieszczeń, a także czasem z wyglądem zewnętrznym budynku. Czasem projekt budynku określa wygląd użytych materiałów, co może być niezwykle uciążliwe dla wszystkich, którzy cenią sobie wyjątkowość i pragną także, by taki właśnie był ich dom.

Szeregówki – połączenie cech bloku i domu wolnostojącego

Szeregówki są doskonałą alternatywą dla domów wolnostojących. Jest to rozwiązanie, które szczególnie wpisuje się w gusta mieszkańców, którzy swoje lokum posiadali wcześniej w bloku. Dom szeregowy pozwala bowiem połączyć to, co najlepsze w obydwu sposobach zabudowy. Jednocześnie pozwala na sporo niezależności oraz intymności. Dodatkowo, bliskość sąsiadów pozwala żyć pełnią życia wszystkim osobom towarzyskim, które nie zamierzają spędzać swoich dni w totalnym odosobnieniu.

Osiedla domów szeregowych powstają we wszystkich obszarach miast – nie tylko na ich obrzeżach. Obecnie, ze względu na rosnący popyt, developerzy stawiają je wszędzie, gdzie istnieje tylko taka możliwość. Dla wielu nabywców szeregówka daje możliwość spełnienia marzeń, czyli zamieszkania w domu w bliskiej odległości od centrum.

Warto przeczytać także: Dom w zabudowie szeregowej coraz bardziej popularny.