Domy jednorodzinne szeregowe. Na co zwracać uwagę decydując się na ich kupno?

Wiele młodych par zaczynając nową drogę życia zastanawia się, czy lepiej zamieszkać w mieszkaniu w kamienicy lub w bloku, czy też wybrać dom jednorodzinny. Oczywiście, najczęściej o wyborze decyduje zasobność portfela, bardziej zamożni klienci decydują się na kupno bądź budowę domu wolnostojącego.

Trzeba przyznać, że nie jest to jednak regułą, ponieważ mieszkania oraz nowoczesne jednorodzinne domy szeregowe cieszą się także ogromną popularnością. Coraz atrakcyjniejsze wydają się być oferty szeregówek usytuowanych w dogodnej lokalizacji, położonej niedaleko ścisłego centrum miasta. Na co powinniśmy zwracać uwagę decydując się na taki rodzaj zabudowy?

Domy jednorodzinne szeregowe – projekt gra rolę

Elementem mającym największy wpływ na naszą decyzję powinien być przede wszystkim projekt budynku. Jednorodzinne domy szeregowe powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby problemem nie było wystarczające oświetlenie wnętrz. Trzeba pamiętać o tym, że w szeregowcach projektant ma do dyspozycji jedynie ściany przednią oraz tylną. Z wiadomych względów w ścianach bocznych nie można umieszczać prześwitów oraz okien.

Odpowiednio zaprojektowany budynek powinien posiadać okna wystarczająco duże i w takiej liczbie, aby każde wewnętrzne pomieszczenie mogło być oświetlone promieniami słonecznymi w ciągu dnia. W innym razie odpowiednie naświetlenie wnętrz może wiązać się ze sporymi kosztami energii elektrycznej. Pochopnie wybrany projekt domu jednorodzinnego może sprawić, że mieszkańcy będą czuć się ospali w ciągu dnia, a także częściej będą zapalać światło elektryczne, co przeniesie się na większe opłaty za energię elektryczną.

Otoczenie i sąsiedzi

O ile tylko mamy taką możliwość, warto zwrócić uwagę na sąsiadów, którzy zamieszkują w innych kondygnacjach budynku. To właśnie z tymi ludźmi przyszli lokatorzy domu szeregowego będą dzielić koszty związane z podłączeniem nowych mediów oraz koszty eksploatacyjne. Dodatkowo, sąsiedzi niechybnie będą mieli wpływ na ogólny wygląd szeregówki oraz swoisty spokój lub też jego brak. Domy jednorodzinne umiejscowione w nieciekawej okolicy pośród hałaśliwych oraz nieznośnych sąsiadów mogą przyczynić się do powstania niejednej nerwicy.

Sprawdź developera, który stawia domy jednorodzinne

Niezwykle istotna jest także sytuacja finansowa oraz renoma developera, od którego zamierzasz kupić dom szeregowy. Jeżeli w historii tego przedsiębiorstwa niedawno przytrafiła się chybiona inwestycja, która pochłonęła sporo pieniędzy oraz energii inwestorów, możesz mieć pewność, że owa firma developerska postara się odrobić te straty wykonując następną inwestycję. Jeżeli tą inwestycją będą akurat domy jednorodzinne w twoim szeregowcu, to raczej nie wróży to niczego dobrego.

Inwestor z pewnością będzie szukać oszczędności w użytych materiałach budowlanych, a także w robociźnie. Takie budynki mogą być nietrwałe oraz wykonane w nadzwyczajnym pośpiechu. Choć owe jednorodzinne domy szeregowe na pierwszy rzut oka będą prezentować się znakomicie, to szybko zmieniają swój wygląd. Farby niskiej jakości, elewacja wykonana na szybko oraz dachówki zakupione w promocyjnej cenie z pewnością nie zagwarantują wysokiego komfortu mieszkańcom.

Zła sytuacja finansowa developera ponadto może przyczynić się do jego niewypłacalności. Często doprowadza to do sytuacji wręcz absurdalnych, kiedy to mieszkańcy z góry zapłacili za swoje domy jednorodzinne, jednak te nie zostały ukończone. Developer w takim wypadku najczęściej unika odpowiedzialności, natomiast właściciele nieistniejących szeregowców bezskutecznie szukają swoich praw w sądach.

Warto przeczytać także: Czy szeregówki warte są swojej ceny? Wady i zalety.