Domy w zabudowie szeregowej – jak poradzić sobie z ich ograniczeniami

Decydując się na zakup domu w zabudowie szeregowej należy być świadomym pewnych ograniczeń, które wiążą się z rozwiązaniem tego typu. Oczywiście istnieje wiele sprawdzonych sposobów poradzenia sobie z nimi.

Potencjalne możliwości zmiany wyglądu domu

Większość developerów nie pozwala na zmiany w wyglądzie zewnętrznym poszczególnych segmentów szeregu. Dla wielu osób marzących o własnym, niepowtarzanym domu, jest to informacja na tyle istotna, by kompletnie zrezygnować z idei mieszkania w kompleksie łączonym. Domy w zabudowie szeregowej traktowane są jako estetyczny i jednolity zespół, co z założenia wyklucza wprowadzenie jakichkolwiek zmian w ich wyglądzie zewnętrznym. Istnieją firmy developerskie, które pozwalają na dużo więcej wolności w kwestii projektowania elewacji oraz elementów ozdobnych. Warto jednak pamiętać, iż taka polityka należy do rzadkości.

Klient otrzymuje nieco więcej swobody w kwestii planowania rozmieszczenia pomieszczeń. Układ wewnętrzny domu zazwyczaj można zaplanować z uwzględnieniem osobistych potrzeb.

Bliskość sąsiadów – wada czy zaleta?

Stereotyp złego sąsiada nie wziął się znikąd. Ludzie mieszkający za przysłowiowym „płotem” bardzo często nie pałają przyjaźnią w naszym kierunku, co z reguły spotyka się z adekwatnym odwzajemnieniem.

W przypadku domów w zabudowie szeregowej obecność sąsiada jest jeszcze bliższa. Teoretycznie posiadamy własny dom oraz podwórko, lecz wszystkie budynki są ze sobą połączone bocznymi ścianami. Podczas gdy niemal każdy z nas chce czasami zaprosić gości, zrobić grilla lub włączyć głośną muzykę, tak nieznaczne odległości między sąsiadami rzeczywiście mogą okazać się uciążliwe. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię z innej perspektywy.

Domy w zabudowie szeregowej należą do najbezpieczniejszych osiedli. Za tak dużym sukcesem na tym polu nie stoją ani nowoczesne kamery, ani nawet systemy alarmowe. Przyczyna bezpieczeństwa szeregówek jest prozaiczna – bliska obecność sąsiadów odstrasza potencjalnych złodziei. Poza tym warto pamiętać, iż to właśnie dzięki wspólnocie mieszkańców jednego szeregu istnieje możliwość tańszego nabycia oraz utrzymania całej nieruchomości.

Domy w zabudowie szeregowej a komfort życia

Biorąc pod uwagę potencjalne wady szeregówek, część osób dochodzi do wniosku, iż nie zapewniają one swoim mieszkańcom wystarczającego komfortu. Twierdzenia te są jednak dalekie od prawdy. Domy w zabudowie szeregowej oferują niemalże wszystkie wygody typowe dla wolnostojących budynków jednorodzinnych, jednocześnie zwalniając właściciela od równie typowych, trudnych obowiązków.

Mieszkańcy kompleksów łączonych nie muszą martwić się odprowadzaniem szamba lub ogrzewaniem wody i mieszkania. Domy szeregowe z reguły podłączone są do miejskiej sieci wodociągowej oraz grzewczej. Ponadto, wszystkie wymiany oraz naprawy wspólnych przyłączy hydraulicznych lub innych sprzętów sanitarnych rozbijane są na większą ilość lokatorów, co obniża koszty utrzymania budynku.

Zastanawiasz się nad zakupem domu w zabudowie szeregowej? Nasza firma – Szeregówki Białystok – specjalizuje się w realizacji takich projektów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Warto przeczytać także artykuł: Nowe szeregówki – ceny, porady, opinie