Ponadstandardowe domy w zabudowie szeregowej w Białymstoku

Jak ocenić ponadstandardowe domy w zabudowie szeregowej, wskażemy na przykładzie takich obiektów z Białegostoku. Istnieje bowiem wiele czynników, które wpływają na cenę nieruchomości. Przy powyższym są one czasem „niewidoczne”, a projekt architektoniczny nie musi być oszałamiający. Nieruchomość posiada jednak wysoce cenione walory, które na rynku podnoszą jej wartość nawet o kilkadziesiąt procent. Cech tych jest przy tym niemało, warto więc się z nimi zapoznać, aby podczas przyszłych zakupów szeregówki zwrócić na nie uwagę i ocenić rzeczywistą wartość domu w jej relacji do lokalnego rynku.

7 cech wysokiej klasy domów w zabudowie szeregowej

Domy w zabudowie szeregowej posiadają zalety, które można uznać za oczywiste, dlatego zalety te nie będą stanowiły cech wymienionych niżej wśród tych nieco bardziej „ukrytych” i wpływających na cenę nieruchomości. Szeregówki doceniane są przez przez bliską obecność sąsiadów (dają poczucie bezpieczeństwa, dzieci często znajdują towarzystwo rówieśników), ale też przez fakt dodatkowego terenu przy posesji, który można dowolnie zagospodarować – uczynić z niego miejsce wypoczynku, ogród kwiatowy, czy ogródek warzywny.

Do mniej oczywistych cech należą przede wszystkim:

  1. Położenie domu w zabudowie szeregowej – jego lokalizacja znacząco wpływa na cenę i może to być nawet 1/3 wartości rynkowej. Najwyżej cenione są te szeregówki, które znajdują się w spokojnych dzielnicach, a jednocześnie leżą w pobliżu centrum miasta, co z oczywistych względów jest trudne do pogodzenia. Jest to znany atut tych domów, buduje się je bowiem często w pobliżu centrum miasta.
  2. Bliska infrastruktura i handel w pobliżu – zakupy nie powinny sprawiać kłopotu i zabierać czasu, dlatego ceniona jest w pobliżu nowych osiedli obecność kompleksów sklepów, a także miejsc kultury i rozrywki. Podobne znaczenie ma bliskie sąsiedztwo przedszkoli i szkół, ułatwiające dojazd lub dojście dzieci na codzienne zajęcia, a także np. przystanku autobusowego.
  3. Dwukondygnacyjna zabudowa szeregowa – ceniona bardziej od parterowej, gdyż zazwyczaj zapewnia większą przestrzeń użytkową zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
  4. Podziemny garaż – co prawda dobrym rozwiązaniem jest też łączenie szeregu domów właśnie garażami, lecz położony pod ziemią czyni budynek jeszcze ciekawszym w rzucie wertykalnym (powstają dzięki niemu trzy poziomy). Projekty tego typu pozwalają również w dogodniejszy sposób zaplanować zewnętrzną przestrzeń użytkową. Istotne są także miejsca postojowe przed frontem budynku, ale i zdalnie sterowana brama wjazdowa, która powinna być już standardem.
  5. Wykończenie otoczenia domu – dotyczy to płotów otaczających ogród za domem, oświetlenia ulicy, wykończenia chodników i jezdni, ozdobnych dodatków na przykład w postaci fontann, systemów panelowych etc. Innymi słowy wszystkich czynników, które wpływają na estetykę wokół posesji.
  6. Energooszczędność – na przykład zamontowane systemy fotowoltaiczne; co prawda nie oszczędza się prądu przez cały rok, ale przez jego część zmniejszyć można wysokość rachunków. Do tej grupy należy również nowoczesne ocieplanie budynków (szkielety pozwalające na zastosowanie dodatkowego ocieplenia) oraz specjalna wentylacja mechaniczna z tzw. rekuperacją (możliwością odzyskiwania ciepła), co łącznie prowadzi nawet do oszczędności za ogrzewanie rzędu 70%.
  7. Wykorzystanie dachu posesji – zdolni i odważni architekci mają takie projekty w swojej ofercie, a developerzy, choć rzadko, czasem z nich korzystają. Dachy są zagospodarowane na południu Europy i jest to rzecz naturalna, lecz w naszej sferze klimatycznej raczej atypowa. Aczkolwiek należy na nią spojrzeć jak na dodatkową korzyść, bonus, bo możliwość wyjścia na dach w letni, ciepły wieczór z pewnością będzie stanowiło dodatkową atrakcję i podnosiło komfort domu. Dach może zarazem stanowić rodzaj dodatkowej, czwartej kondygnacji, wykorzystywanej m.in. do: zjedzenia kolacji, obserwacji gwiazd, opalania się.

Developerzy w oddawanym w ręce lokatora budynku, zazwyczaj zapewniają jego kompletne przygotowanie do użytkowania, wystrój ma więc różny standard, od którego również zależy cena końcowa.

Domy w zabudowie szeregowej ponadstandardowe Białystok

Idealne domy w zabudowie szeregowej w Białymstoku

Biorąc pod uwagę bardzo zróżnicowane potrzeby większości osób, o idealnym domu trudno mówić. W Białymstoku istnieją jednak domy w zabudowie szeregowej, które spełniają wszystkie wymienione wyżej punkty poza jednym, numerem 7.

Warto przeczytać także: Jak zarabiać na domach szeregowych w Białymstoku