Zabudowa szeregowa – co oceniać przy zakupie (developer Białystok)

Modne i funkcjonalne szeregowce stają się popularnym elementem architektury wielu miast. Budowane są przy tym w Polsce już od ponad 40 lat, dlatego też wiele z nich pozostaje na rynku wtórnym i może zostać zakupiona stosunkowo tanio. Tutaj jednak tematem wiodącym będzie zabudowa szeregowa jeszcze na etapie projektu. Jako developer z Białegostoku poradzimy Ci, na co zwrócić uwagę poszukując szeregówki, gdy jeszcze nie jest zbudowana i nie można jej w żaden sposób ocenić fizycznie – oglądając z zewnątrz, wchodząc do środka, a nawet oceniając otoczenie, które po zabudowie może się zmienić.

Rynek developerski i projekty na sprzedaż

Powyższe wynika stąd, iż często inwestycja budowlana, tu dla przykładu zabudowa szeregowa, realizowana jest przy niepełnych środkach na jej ukończenie. Stąd też, choć nie zawsze, developer wystawia na sprzedaż mieszkania, czy domy zanim powstaną pierwsze fundamenty. Informuje wówczas o lokalizacji, upublicznia projekty, filmy obrazujące efekt końcowy w oparciu o wizualizacje 3D. W wielu miejscach w kraju takie oferty cieszą się dużą popularnością i są bardzo szybko wysprzedawane. Nie sposób jednak na tym etapie dokonać jakiejkolwiek oceny efektu końcowego. W takim wypadku ważna jest renoma developera, a przede wszystkim wykonane już przez niego projekty, które można zobaczyć i ocenić. Co jednak, gdy nie jest to możliwe?

Istotne dla oceny projektu dokumenty i plany

W takim wypadku możliwe są do oceny jedynie plany i projekty inwestycji. Należy wówczas zwrócić uwagę na ich następujące elementy:

  • działka pod inwestycję – od razu poinformuje nas o okolicy, a także jej wadach i zaletach; przekonany się więc m.in. czy w ogóle coś ją otacza, czy istnieje w pobliżu dogodna infrastruktura, jaką odległość będziesz mieć od domu do pracy; działka pod zabudowę szeregową powinna mieć dobry miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP);
  • projekt – w tym wypadku ocenie podlega położenie domu i jego konstrukcja; czasami pojawiają się na rynku obiekty, które w niczym nie przypominają nowoczesnej architektury, a raczej lansowane za czasów komunizmu betonowe prostopadłościany;
  • rzut szeregówki – to kolejne istotne informacje, dzięki którym możemy ocenić przestrzeń wokół domu oraz jego wnętrze; trzeba zawsze zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń, ponieważ standardem jest dzisiaj rozdzielenie domu na część dzienną i nocną; nawet więc jeśli dom z zewnątrz jest przeciętny, może się okazać, że wnętrze zostało doskonale zaprojektowane i spełni Twoje wszystkie wymagania, a ważne, aby we własnym domu dobrze się czuć.

Na etapie informowania potencjalnych Klientów developerzy mają ukończoną wizję projektu. Nie tylko więc można się dowiedzieć jak będzie wyglądał sam dom i jego otoczenie, ale nawet jaki będzie miał kolor. Trzeba mieć jednak pewną wyobraźnię przestrzenną, by właściwie ocenić projekt na podstawie rysunków i grafik. Dlatego zawsze w pewnym stopniu, na tak wczesnym etapie zakupu, nabywca ponosi pewne ryzyko związane z dopasowaniem wyobrażeń i oczekiwań do późniejszej rzeczywistości. Rolą developera jest udzielenie szczegółowych informacji oraz rzetelne wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

Zabudowa szeregowa projekt architektoniczny Białystok

Zabudowa szeregowa a zaufanie (w Białymstoku działa)

Wobec powyższego uznać można, że nie ma lepszej rekomendacji od zadowolonych Klientów i ich opinią należy się kierować wybierając zakup domu w zabudowie szeregowej na etapie planowania inwestycji. Z naszego doświadczenia developerskiego i działania na terenie Białegostoku wynika, że istotnym dowodem na rzetelność wykonania i zaufanie do wykonawcy jest ilość zamówień na tym wczesnym etapie, gdy nie tylko chodzi o wynik końcowy, którego nie sposób ocenić, ale również inne czynniki – w tym lęk przyszłych lokatorów przed ogłaszaną czasem upadłością developera i utratą własnego wkładu.

Przeszłe inwestycje, wieloletnia obecność na rynku oraz ilość zadowolonych Klientów i ich opinie, to najważniejsze wskaźniki bezpieczeństwa zakupu domu w zabudowie szeregowej na etapie projektu oraz zadowolenia z jego jakości i stanu w przyszłości.

Warto przeczytać również: Domy szeregowe na sprzedaż w Białymstoku – formalności kredytowe