2 trendy charakteryzujące nowe domy na sprzedaż

Nowe domy z oferty sprzedażowej muszą być konkurencyjne pod względem estetyki i ekonomii użytkowania i faktycznie tak prezentuje się na dzisiejszym rynku nieruchomości zabudowa szeregowa – piszemy o tym w cyklu artykułów 10 zalet domów szeregowych, cz. 1: estetyka oraz 10 zalet domów szeregowych, cz. 2: ekonomia. W tym tekście skupimy się na nowoczesnych trendach związanych z energooszczędnym budownictwem.

Jak projektuje się nowe domy, by ograniczyć straty energii

Łatwo zauważyć, że dom, który ma być energooszczędny, wygląda inaczej niż „zwykły”. Jego bryła będzie zwarta, w rzucie najczęściej znajdziemy prostokąt, pozbawiona ozdobników takich jak lukarny, wykusze czy nawet balkony. W ten sposób architekci uzyskują optymalny, czyli możliwie niski, współczynnik stosunku przegród do kubatury budynku (A/V). W projekcie naszą uwagę zwróci to, że:

  • po nasłonecznionej stronie domu umieszczane są jak największe okna,
  • po stornie północnej przeszklenia są ograniczane,
  • kuchnie, łazienki, ciągi komunikacyjne i pomieszczenia użytkowe umieszczane są od strony północnej,
  • strefa dzienna znajduje się od południa,
  • garaż będzie znajdował się w oddzielonej konstrukcyjnie przybudówce, a nie w bryle budynku.

By dowiedzieć się, czego spodziewać się po dzisiejszych szeregówkach, warto przeczytać na naszym blogu wpis Jak wyglądają nowoczesne szeregówki.

Domy, które oszczędzają energię

Do ich cech projektowych zaliczamy:

  • współczynnik przenikania ciepła dla ścian w domu szeregowym energooszczędnym sięgający 0,20 W/(m2·K),
  • klasyczną instalację grzewczą, w której źródłem ciepła jest pompa ciepła zasilana energią z gruntu, wody lub powietrza albo kocioł kondensacyjny. Uzupełniają ją zaizolowane rury i grzejniki o małej pojemności. W ten sposób instalacja będzie w dużym stopniu reaktywna wobec zmiennego zapotrzebowania na ciepło,
  • roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewani na poziomie 40 kWh na metr kwadratowy, a często nawet do 180 kWh.

Po inne rozwiązania sięgają projektanci domów pasywnych.

Jakie są nowe pasywne domy z oferty sprzedażowej

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, o jakim domu szeregowym możemy powiedzieć, że jest pasywny. Można scharakteryzować go następująco pod względem zapotrzebowania na energię w ciągu roku:

  • do ogrzewania – 15kWh na metr kwadratowy,
  • pierwotną, czyli wykorzystywaną przez urządzenia domowe oraz do podgrzewania wody – 120kWh na metr kwadratowy.

Ściany domu pasywnego są termo izolowane, ich współczynnik przenikania ciepła oscyluje w granicach do 0,12 W/(m2·K). Wybierana jest stolarka okienna i drzwiowa o podwyższonych współczynnikach termicznych, jej izolacyjność zapewniana jest przez trzyszynowe pakiety i ramy o grubości co najmniej 70 mm oraz profile z wypełnieniem termicznym. Rolę instalacji grzewczej w domu pasywnym przejmuje instalacja wentylacyjna, zapewniająca odpowiednie podgrzewanie powietrza wentylacyjnego za pomocą nagrzewnicy powietrza w kanale nawiewnym. W domu pasywnym nawet cała ściana południowa może być przeszklona, by uzyskać jak najwięcej energii z promieniowania słonecznego, a północna – pozbawiona przeszkleń.

Sprawdź, jaki jest Twój dom

To, czy nasz dom szeregowy należy do pasywnych czy energooszczędnych, można sprawdzić, wykonując test Blower Door, określający stopień szczelności.

Wybierasz z szerokiej oferty domów na sprzedaż

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite pomysły na nowe domy – kilka z nich przedstawiamy w artykule Krótki przegląd projektów domów szeregowych.