Jak wyglądają nowoczesne szeregówki

Developerzy stawiają dziś na szeregówki, ponieważ zabudowa tego typu świetnie sprawdza się w miastach, w których brakuje atrakcyjnych okolic inwestycyjnych. Szeregówki pozwalają uniknąć tego problemu, co więcej same stają się atrakcją okolicy.

Nie taka typowa bryła nowoczesnej szeregówki

Zwykło się uważać, że zabudowa szeregowa przypomina „przewrócone bloki”, to znaczy jest niewysoka, a długa. W niepamięć odchodzą już osiedla, będące kilkoma połączonymi domami, niewyraźnym ciągiem budynków. Nowoczesne szeregówki powstają z urozmaiconych projektów. Są to najczęściej budynki jednopiętrowe lub parterowe z wejściem i furtką od ulicy.

Interesujący front szeregówki nowoczesnego projektu

Coraz ciekawej przedstawiają się frontowe ściany szeregówek – mają kolorowe elewacje, niekiedy łączy się w ich obrębie różne materiały i struktury, a także dodaje stylowe elementy ozdobne. Atrakcyjności dodają budynkowi drewniane okna, lukarny i stylowe drzwi wejściowe z wiatrołapami. Urozmaiceniem bryły może być część garażowa, znajdująca się obok domu, a nie w podpiwniczeniu, a także taras. W innym miejscu na naszym firmowym blogu przedstawiamy Krótki przegląd projektów domów szeregowych.

Więcej światła

Dwie ściany szeregówki są połączone z innymi budynkami w segmentach środkowych, a w zewnętrznych – jedna. Mogłoby się wydawać, że w takich budynkach będziemy mieli problem z doświetleniem pomieszczeń, ponieważ okna będą się mogły znajdować tylko od frontu i na ścianie od podwórka. Jednak projekty nowoczesnych szeregówek, przygotowane przez doświadczonych architektów, omijają tę kłopotliwą kwestię, tak rozlokowując strefy dzienne, nocne i użytkowe, by dostawała się do nich adekwatna ilość promieni słonecznych.

A za domem…

Przestrzeń za domem jest ogrodzona. Znajduje się tam ogród. To z jego powodu wielu z nas stało się amatorami nowoczesnych szeregówek. Ogród, choćby niewielki, daje chwile wytchnienia na powietrzu. Staje się miejscem relaksu, realizacji pasji, odpoczynku, zabawy dla dzieci, integracji ze znajomymi i sąsiadami, a także przestrzenią do hasania dla czworonożnych członków rodziny. Może się tan znaleźć huśtawka ogrodowa, hamak, piaskownica czy niewielki placyk zabaw dla najmłodszych albo miejsce do grillowania.

Zgodnie z duchem czasu

Nowoczesne szeregówki powstają w wyspecjalizowanych pracowniach architektonicznych, są estetyczne i funkcjonalne. Wśród ich zalet wymienia się:

  • energetyczną efektywność,
  • niewysokie koszty utrzymania.

W niczym nie przypominają nieciekawych prostokątnych brył z przeszłości. Przeciwnie – dzięki nim na naszych ulicach widać współczesne trendy urbanistyczne – więcej o nich dowiesz się z artykułu 2 trendy charakteryzujące nowe domy na sprzedaż.