Zalety zabudowy szeregowej z perspektywy mieszkańca

O tym, że na danym osiedlu dobrze się mieszka, niezależnie od tego, czy jest jednorodzinne czy wielorodzinne, decyduje przede wszystkim jego lokalizacja. Mieszkańcy, owszem, doceniają architektoniczne walory, ale w codziennym życiu liczy się raczej praktyczna storna mieszania w danym miejscu. Poniżej omawiamy 5 kwestii, które decydują o tym, że zabudowa szeregowa jest tak atrakcyjna.

1. Wygodny dojazd do domków w zabudowie szeregowej

Domy w zabudowie szeregowej mają bezpośredni dostęp do publicznej drogi, nawet jeśli usytuowane są w pobliżu na przykład lasu. Co więcej, osiedla z takim domkami, są częścią miejskiej infrastruktury, co oznacza, że łatwo dotrzemy tu komunikacją miejską. Plan zagospodarowania takiego osiedla musi też przewidywać miejsca do parkowania, więc nie powinno być kłopotów z umiejscowieniem samochodu, tym bardziej, że większość projektów posiada garaż.

2. Tańsze media w szeregówkach

Z architektonicznego punktu widzenia mediami określamy wszelkie przyłącza do sieci: elektrycznej, gazowej, wodociągowej, sanitarnej, do internetu oczywiście też.

Praktyka pokazuje, że w zabudowie szeregowej korzystanie z niektórych mediów może być tańsze. Przykładem są koszty ogrzewania – niezależnie od tego, czy mamy instalacje na prąd czy gazową – które w przypadku szeregówek są niższe, co wynika z budowy domu, który bezpośrednio sąsiaduje z innym budynkiem.

3. Przyjazna przestrzeń wokół zabudowy szeregowej

Zabudowa szeregowa jest w zasadzie osiedlem, a więc jest częścią infrastruktury – mamy wykończone ciągi komunikacyjne o trwałej powierzchni, oświetlenie części wspólnej (od ulicy), a także prywatnej (wokół domu i ogrodu), ogrodzenia i odgrodzenia zapewniające prywatność i bezpieczeństwo. Standard przestrzeni w najbliższym sąsiedztwie szeregówki jest więc naprawdę wysoki, tym bardziej, że na ogół nieopodal znajdują się lokale usługowe, których działalność ułatwia mieszkańcom codzienne funkcjonowanie.

4. Dodatkowe metry w szeregówkach

Można przyjąć, że standardowa cena szeregówki i mieszkania w bloku jest podobna, z tym że szeregówka jest na ogół budynkiem dwupoziomowym, dzięki czemu w zbliżonej cenie kupimy nie siedemdziesięciometrowe mieszkanie, a stumetrowy dom. Warto jednak zauważyć, że podpiwniczenie, w którym często znajduje się garaż, może być również funkcjonalnie zaaranżowane jako pralnia lub suszarnia.

5. Walory społeczne

Wybierając mieszkanie w zabudowie szeregowej możemy być pewni tego, że będziemy mieć sąsiada – z jednej albo z obu stron, mimo tego, że nasze domostwa będą całkowicie samodzielne. W niedużych osiedlach łatwo powstają więzi społeczne, szczególnie doceniane przez rodziny z dziećmi, które zyskują przyjaciół w sąsiednich szeregówkach. To z kolei sprzyja także życiu towarzyskiemu rodziców.

Zadbaj o własne preferencje

Różni mieszkańcy doceniają różne aspekty mieszkania w zabudowie szeregowej. Cześć z nich omówiliśmy w innych wpisach na naszym blogu: 10 zalet domów szeregowych, cz. 1: estetyka oraz 10 zalet domów szeregowych, cz. 2: ekonomia.