Domy szeregowe podbiły już wiele serc, ponieważ uchodzą za doskonałą alternatywę i dla mieszkań w budownictwie wielorodzinnym, i dla wolnostojących domów jednorodzinnych. W tym zestawieniu przedstawiamy ich zalety związane z wizualnymi aspektami budownictwa szeregowego.
1. Dom szeregowy – ładny z zewnątrz…
Szeregówki są projektowane jako spójne wizualnie osiedla. Siłą rzeczy takie projekty architektoniczne są atrakcyjne pod względem estetyki. Domy mają taką samą elewację, stolarkę drzwiową i okienną, taki sam układ wejść i podjazdów, a także podobnie rozmieszczone standardowe oświetlenie. Dzięki temu zabudowa szeregowa prezentuje się jako uporządkowana i harmonijna. Obecnie architekci proponują nam nie tylko klasyczne domki szeregowe, ale też projekty nowoczesne i awangardowe. Nie są to szarawe bryły, ale ciekawe formy, za którymi trudno się nie obejrzeć, jadąc ulicą. Więcej o projektowaniu tego typu zabudowy piszemy w innym tekście na naszym blogu – Krótki przegląd projektów domów szeregowych.
2. … jeszcze ładniejszy w środku
Wnętrza szeregówek też są ciekawe. Po pierwsze dlatego, że mamy najczęściej do dyspozycji parter i piętro, dzięki czemu możemy optymalnie rozlokować strefy dzienne – na parterze i nocne – na piętrze. Projektanci bardzo dbają o to, by były one skomunikowane w komfortowy sposób. Dużą uwagę przykłada się obecnie do dokładnego wykonania i detali, o czym wspominamy w artykule 2 trendy charakteryzujące nowe domy na sprzedaż.
3. Duże możliwości aranżacyjne
Jeśli wybieramy nową szeregówkę, zyskujemy ogromną swobodę w projektowaniu naszych wnętrz – począwszy od ścianek działowych po kafelki. Oczywiście zakres wykończenia poszczególnych domków w zabudowie szeregowej jest zestandaryzowany i zależny od zapisów w umowie z developerem, ale w wielu przypadkach możemy decydować o wielu kwestiach samodzielnie. Możliwości i zakres koniecznych przed zamieszkaniem prac wykończeniowych omówiliśmy w cyklu Nowe szeregówki, cz. 1: w stanie developerskim oraz Nowe szeregówki, cz. 2: pod klucz.
4. Uroczy ogród w mieście
Ogromnym walorem domów szeregowych jest to, że posiadają one własny ogród. Dla wielu z nas własna przestrzeń na świeżym powietrzu – pokryta zielona trawą, z kwiatowymi rabatkami, huśtawką, hamakiem czy piaskownicą dla dzieciaków jest spełnieniem mieszkaniowych marzeń – nie zastąpi jej największy taras w bloku. Poszczególne gordony, mimo że tak jak dom są styczne, zostały odgrodzone w dyskretny sposób, co zapewnia nam prywatność. To jeden z pozytywów, które omawiamy w tekście Zalety zabudowy szeregowej z perspektywy mieszkańca.
5. Przyjemne dla oka otoczenie domku szeregowego
Miło jest widzieć za kuchennym oknem coś innego niż kolejny blok czy parking – zieleń nie tylko cieszy oko, ale też koi. Często jest tak, że ze względu na lokalizację szeregówek mam do dyspozycji nie tylko ogród, ale też usytuowany na obrzeżach miasta las.
Status przestrzeni wokół zabudowy szeregowej podnosi także to, że w naturalne walory miejsca wkomponowywana jest infrastruktura miejska – trawniki przed domem, oświetlenie uliczne. To wszystko jest zaplanowaną całością, która przyciąga tych, którzy chcą korzystać z wygód mieszkania w mieście, ale też cieszyć się widokami innymi niż wieżowce i ruchliwe ulice wokół
To dopiero początek…
To tylko połowa z największych zalet domów szeregowych. W drugiej części artykułu opiszemy o tych, które związane są z kwestiami finansowymi – 10 zalet domów szeregowych, cz. 2: ekonomia.