Domy jednorodzinne szeregowe a domy jednorodzinne wolnostojące

W tym artykule piszemy o tym, co w swoich domach lubią mieszkańcy szeregówek i tradycyjnych domów oraz o korzyściach z posiadania takich, a nie innych nieruchomości.

Dom jednorodzinny szeregowy – charakterystyka i zalety

Właściciele domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej doceniają to, że:

  • łączą one walory mieszkania w mieście z dodatkową przestrzenią w postaci ogrodu,
  • zielona przestrzeń jest lubiana i często wybierana przez rodziny z dziećmi i miłośników domowych zwierząt,
  • są opcją dla tych, którzy lubią mieć sąsiadów, ale nie dzielić z nimi klatek schodowych czy korytarzy,
  • stanowią ekonomiczne rozwiązanie – domy szeregowe są „dogrzewane” przez sąsiadujące segmenty, dlatego koszty ich ogrzewania są niższe,
  • poza częścią mieszkalną mamy w nich przestrzeń użytkową w garażu i piwnicy,
  • przestrzeń wokół jest uporządkowana – do domu wchodzi się od strony dobrze zagospodarowanej ulicy, która z kolei jest częścią miejskiej infrastruktury, dzięki czemu zabudowa szeregowa jest dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta.

By zyskać obraz tego, czego można się spodziewać po szeregówce, warto przeczytać Krótki przegląd projektów domów szeregowych.

Dom jednorodzinny wolnostojący – opis i walory

Z kolei mieszkańcy jednorodzinnych domów wolnostojących cenią je za:

  • przestrzeń – wybierając dom mamy przestrzeń zależną od wielkości działki, dotyczy to i podwórka, i wnętrza domu,
  • lokalizacje – raczej trudno dziś będzie wybudować dom w centrum lub jego bliskim sąsiedztwie, trzeba się liczyć z tym, że domy wolnostojące powstają na obrzeżach miast lub w sąsiednich miejscowościach. Lokalizacja jest więc na ogół atrakcyjna wizualnie, ale trzeba się liczyć z odległościami i czasem potrzebnym na dojazdy,
  • sąsiedztwo – w zależności od wielkości działki są dziadów możemy mieć bardzo daleko lub nie mieć ich wcale, a z pewnością za ścianą nie będzie nikogo obcego, jak w przypadku szeregówki,
  • swobodę architektoniczną – decydując się na dom wolnostojący mamy w zasadzie nieograniczoną możliwość wyboru projektu naszego domu, sami decydujemy o tym jak będzie wyglądała bryła budynku, elewacja, jakie będziemy mieli okna i drzwi wejściowe; mamy też wpływ na rozmieszczenie pomieszczeń. Limitować nas może jedynie wielkość działki i zasobność portfela.

Jeśli marzy nam się dom jednorodzinny wolnostojący, warto poznać 2 trendy charakteryzujące nowe domy na sprzedaż.

Co decyduje o wyborze?

O tym, gdzie chcemy mieszkać decydujemy na długie lata, dlatego warto dobrze ocenić swoje oczekiwania i poznać aspekty istotne z naszego punktu widzenia. Jednym z nich będą z pewnością finanse – temat ten poruszamy w artykule Czy istnieją tanie domy na sprzedaż?