Co trzeba wiedzieć, wybierając domy w zabudowie szeregowej

Zabudowa szeregowa ma charakter miejski, co jest jej dużym atutem. Są jednak rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na połączeniu komfortu mieszkania w mieście i uroków zamiejskich okolic, które chcielibyśmy mieć za oknami. W tym wpisie przygotowaliśmy zestawienie, dzięki któremu będziecie wiedzieć, jak wybrać szeregówkę, w której będzie się dobrze mieszkało.

Po pierwsze: lokalizacja domów w zabudowie szeregowej

Typowe dla centrów miast są zabudowy wielorodzinne, popularnie nazywane blokami. Im dalej od centrum, tym zabudowa niższa, na obrzeżach znajdziemy domy jednorodzinne wolnostojące. Wyjątkiem są domy w zabudowie szeregowej – te mogą być umiejscowione i niedaleko centrum i dalej, o czym decyduje ich specyficzna architektonika. Jeśli jednak zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu potencjału mieszkania w szeregówce, wybierzmy takie osiedle, które zapewni nam ciszę i spokój, ale będzie dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. Zalety szeregówek przedstawimy w innym wpisie na naszym blogu – Domy jednorodzinne szeregowe a domy jednorodzinne wolnostojące – porównanie korzyści.

Po drugie: koncepcja osiedla

Podstawą stworzenia osiedla w zabudowie szeregowej jest plan zagospodarowania przestrzennego, który uwzględnia układ domków, ulic, miejsc relaksu i zieleni, a także oświetlenia części wspólnej i każdej posesji. W pobliżu powinny się też znajdować: przedszkole, szkoła, sklepy spożywcze oraz przychodnia. W ten sposób powstaje miejsce gwarantujące komfort mieszkania i wykonywania codziennych obowiązków, jak też miejsce, w którym można odpoczywać. O procesie tworzenia domków w zabudowie szeregowej opowiadają na naszym blogu architekt i developer w tekstach: Domki szeregowe okiem architekta oraz O szeregówkach – kilka słów od developera.

Po trzecie: estetyka domów w zabudowie szeregowej

Otoczenie, w którym przebywamy ma wpływ na nasze samopoczucie. Wybierając miejsce do zamieszkania sami możemy zdecydować, że będziemy ładnie mieszkać. W zabudowie szeregowej wszystko jest uporządkowane i spójne – od koloru elewacji przez układ kostek chodnikowych po rozmieszczenie wejść do domów. Podobnie wewnątrz budynków – układy pomieszczeń są funkcjonalne, strefy dzienne i noce są optymalnie rozlokowane, z łatwością przechodzi się z domu do części podpiwniczenia, w której znajduje się garaż, a także do ogrodu za domem – dla wielu osób ta właśnie własna, zielona przestrzeń jest decydującym argumentem, by zdecydować się na dom w zabudowie szeregowej. O tym, co sprawia, że w szeregówkach się dobrze mieszka, piszemy w tekście Zalety zabudowy szeregowej z perspektywy mieszkańca.

Indywidualne wybory

Wybór miejsca zamieszkania jest zindywidualizowaną sprawą; wpływa na niego wiele czynników osobistych, rodzinnych, zawodowych. Warto jednak wiedzieć, że obecnie rynek nieruchomości oferuje więcej niż domy i mieszkania. Wydaje się, że szeregówki są złotym środkiem dla wielu osób, marzących o własnych czterech ścianach.