Domki szeregowe okiem architekta

Żaden domek w zabudowie szeregowej nie powstanie bez architekta. Dziś naszym czytelnikom przedstawiamy jego punkt widzenia. Dla porównania warto poznać także opinię developera, którą zaprezentowaliśmy w innym miejscu na naszym firmowym blogu w artykule O szeregówkach – kilka słów od developera.

Architektoniczna koncepcja domków szeregowych

Zanim powstanie osiedle domków szeregowych, musi zostać przeprowadzony cały proces zgodny z polskim prawem, którego częścią są plany planowania przestrzennego. Praca architekta nad zabudową szeregową zaczyna się od obejrzenia działki, na której ma ona powstać. Z praktyki wynika, że najlepsze pod budowę szeregówek są działki włączone w miejską infrastrukturę. Ich lokalizacja powinna być dla przyszłych mieszkańców komfortowa, co znaczy, że musi tu docierać komunikacja miejsca, a prowadząca do działki droga powinna być przejezdna dla samochodów osobowych. Oczywiście są i amatorzy mieszkania w otoczeniu przyrody, im jednak proponujemy domy wolnostojące.

Domki szeregowe, czyli jakie

Projekt domków w zabudowie szeregowej zakłada, że będą one miały boczne ściany połączone z sąsiednimi budynkami. O samym zaś budynku można powiedzieć, ze podzieli on działkę na dwie części:

  • frontową z wejściem od ulicy,
  • tylną z wyjściem do ogrodu.

Część znajdująca się z tyłu domu będzie prawdopodobnie większa niż ta z przodu, dzięki czemu zyskujemy maksymalną powierzchnię ogrodową. Będzie ona ogrodzona, co zapewni nam odseparowanie od sąsiadów i kameralność. Obecnie w standardzie domki szeregowe mają także garaże – z tyłu lub z boku domu.

Przestrzeń wokół

Zabudowa szeregowa ma charakter planowy, to znaczy, że wszystkie jej elementy muszą być ze sobą spójne, by zachowały funkcjonalność i estetykę. W praktyce oznacza to:

  • ujednolicony wygląd elewacji,
  • taki sam układ elementów w części frontowej szeregówek.

Można powiedzieć, że po wyjściu z domu od strony ulicy mieszkańcy wkraczają we wspólną przestrzeń – mają tu takie same wjazdy dla samochodów, takie same bramy i ogrodzenia, a także takie samo oświetlenie uliczne i oświetlenie na poszczególnych posesjach.

Wnętrze domków szeregowych

Wszystkie szeregówki mają taki sam układ pomieszczeń. Strefy dzienna i nocna są rozmieszczone analogicznie, w taki sposób, by maksymalnie komfortowo się z nich korzystało. Z tego też względu większość szeregówek to budynki piętrowe – dzięki temu zyskujemy więcej miejsca. Dodatkowo mamy podpiwniczenie, a niekiedy też poddasze – te miejsca także można zagospodarować jako pralnie czy suszarnie.

Umowa, którą zawieramy z developerem określa, w jakim stanie odbieramy szeregówkę – opcje są dwie, omówiliśmy je w cyklu artykułów: Nowe szeregówki, cz. 1: w stanie developerskim oraz Nowe szeregówki, cz. 2: pod klucz.

Mieszkaj tak, jak lubisz

Szeregówki należą do specyficznego typu zabudowy, która ma wiele zalet. O tym, jak wybrać dobre lokum tego typu piszemy winnym miejscu na naszym blogu – w artykule Co trzeba wiedzieć, wybierając domy w zabudowie szeregowej.