Nowe szeregówki, cz. 2: pod klucz

W pierwszej części artykułu Nowe szeregówki, cz. 1: w stanie developerskim omówiliśmy, jak wyglądają nowe szeregówki, które trafiają do swoich właścicieli w stanie developerskim. W tej części poznamy zakres prac wykończeniowych koniecznych do wykonania przed zamieszkaniem w nowej szeregówce.

Zakres wykończenia w nowych szeregówkach

Większość klientów wybiera do zakupu lokale w stanie developerskim – daje im to możliwość w zasadzie swobodnego aranżowania wnętrza, dotyczy to między innymi:

 • oświetlenia – na tym etapie można zmienić rozmieszczenie żyrandoli, lamp sufitowych czy ściennych,
 • przyłączenia telewizji,
 • przyłączenia internetu.

W dalszej kolejności prace powinny być prowadzone tak, by wykonanie jednych nie kolidowało z innymi czy nie niszczyło wcześniej wykonanych prac. W praktyce oznacz to, że należy przyjąć następującą kolejność:

 • montaż ościeżnic, drzwi wewnętrznych,
 • malowanie ścian, ewentualnie ułożenie okładzin ściennych, tak modnych ostatnio cegiełek czy struktur dekoracyjnych,
 • układanie kafelków w kuchni, łazience,
 • układanie podłóg,
 • biały montaż w łazienkach,
 • wykończenie kuchni – instalacja sprzętu AGD.

W tym momencie można przejść do wyboru mebli – począwszy od zabudowy stałej, jak szafy, przez większe elementy po małe i dekoracyjne.

Od stanu developerskiego do wykończonego

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części stan developerski szeregówki jest określany w umowie sprzedaży i może być rozmaicie definiowany. Natomiast określenie tego, czym jest wariant „pod klucz” nie jest trudne. Tak właśnie powiemy o nowej szeregówce, która jest przygotowana do zamieszkania, czyli do aranżacji mebli. W tym momencie można korzystać z kuchni i łazienki, nawet jeśli na wszystkie meble – szczególnie to przygotowywane na wymiar – trzeba będzie zaczekać. O aspektach związanych z aranżacją przestrzeni w szeregówkach piszemy w artykule Domki szeregowe okiem architekta.

Bez umowy ani rusz

Zakres prac polegających na wykończeniu „pod klucz” powinien być szczegółowo opisany w umowie, którą zawieramy z developerem. Jej zakres powinien być dość elastyczny, co będzie dobrze świadczyło o naszym developerze – więcej na temat tego, jak wybrać dobrego developera dowiesz się z artykułu 5 cech dobrych developerów.

Takie rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników, ze względu na:

 • finanse – developerzy mogą zaproponować nam korzystne ceny wykończeniowe, ponieważ korzystają z rabatów u producentów i w hurtowniach,
 • komfort – nie musimy szkucka ekipy remontowej ani nadzorować jej prac,
 • czas – nie tracimy cennych chwil na poszukiwanie rozwiązań i wybór poszczególnych elementów standardowego wyposażenia.

To rozwiązanie nie sprawdzi się natomiast wtedy, kiedy mamy własny pomysł na urządzenie szeregówki – części sprzętów nie będziemy bowiem mogli wybrać samodzielnie.

Optymalizacja kosztów przy zakupie nowej szeregówki

Zakup nowego lokalu mieszkalnego zawsze generuje określone koszty – niektóre z nich można zminimalizować, na innych nie warto oszczędzać. Temat ten poruszamy w innym wpisie na naszym blogu – Czy istnieją tanie domy na sprzedaż?